Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... cetatanie romana
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

cetatanie romana

Buna ziua!

Am o intrebare cu privire la dreptul de cetatenie romania. Voi incerca sa fiu cat se poate de concis!
Am o prietena romanca, care locuieste in Spania. Traieste de mai multi ani intr'o relatie neoficializata cu un cetatean spaniol. In urma cu patru ani a nascut o fetita. Evident ca fetita a primit cetatenia spaniola,insa prietena mea se intreaba daca poate sa primeasca si cetatenia romana! Prietena mea mi'a povestit ca a incercat sa faca demersuri in acest sens insa i s'a comunicat ca atata timp cat fetita are cetatenie spaniola nu poate obtine si cetatenia romana!
Multumesc pentru raspuns!
Copilul poate obtine si cetatenia română. Trebuie sa mearga la Ambasada României la Madrid pentru a i se transcrie certificatul de nastere si va primi un certificat de naster românesc pentru copil cu care va putea face pasaport pentru copil

Documente necesare pentru ÎNSCRIEREA CERTIFICATULUI DE NAPªTERE SPANIOL şi obţinerea unui CERTIFICAT DE NAªTERE ROMÂNESC:
1. Certificatul de naştere spaniol eliberat de Registrul Civil, legalizat cu Apostila de la Haga la Tribunalul Superior de Justiţie (va trebui prezentat "certificación literal", si NU "certificación del acta de nacimiento")
2. Certificatele de naştere ale părinţilor
3. Certificatul de căsătorie românesc (pt. cei căsătoriţi)
4. Sentinţa de divorţ, definitivă şi irevocabilă (dacă este cazul)
5. Certificat de deces (dacă este cazul)
6. Cărţile de identitate/ Paşapoartele ale părinţilor valabile

NOTA:
Documentele sus menţionate vor fi prezentate atât în original cât şi în 2 fotocopii.
Documentele pot fi depuse de un singur parinte.
Certificatul spaniol va fi tradus în limba română la un traducător autorizat de către Ministerul Justiţiei din România sau de către oficiul consular.
În cazul in care unul dintre parinti nu este roman va trebui să aducă certificatul de nastere legalizat cu apostila de la Haga - dacă ţara din care provine este semnatară a Convenţiei de la Haga din 5 octombrie 1961, sau legalizat de MAE străin şi supralegalizat de MAE roman, în caz contrar (ţară nesemnatară a Convenţiei de la Haga).
În cazul în care părinţii sunt căsătoriţi în Spania şi au certificat de căsătorie spaniol ei vor trebui, în prealabil sau concomitent, să transcrie acest certificat în registrele de acte de stare civilă româneşti la oficiul consular în vederea obţinerii certificatului de căsătorie românesc.
Lipsa unuia dintre documentele de mai sus duce la respingerea dosarului.
Taxele consulare încasate pentru înscrierea certificatului de na?tere spaniol în registrele de stare civilă române?ti:
Înscrierea certificatelor de naştere eliberate de autorităţile spaniole în registrele de stare civilă româneşti, în termen de până la 6 luni de la data înregistrării naşterii ? cu traducere certificatului efectuată de un traducător autorizat de Ministerul Justi?iei din România ?i legalizată deja de un notar public din România sau de alt oficiu consular al României - 110 euro
Înscrierea certificatelor de naştere eliberate de autorităţile spaniole în actele de stare civilă româneşti, în termen de peste 6 luni de la data înregistrării naşterii - traducere efectuată de un traducător autorizat de Ministerul Justi?iei din România ?i legalizată deja de un notar public din România sau de alt oficiu consular al României ? 155 euro
Înscrierea certificatelor de naştere eliberate de autorităţile spaniole în registrele de stare civil româneşti, în termen de până la 6 luni de la data înregistrării naşterii - traducere efectuată la oficiul consular - 185 euro
Înscrierea certificatelor de naştere eliberate de autorităţile spaniole în actele de stare civilă româneşti, în termen de peste 6 luni de la data înregistrării naşterii - traducere efectuată la oficiul consular- 230 euro

Notă: În cazul înscrierii certificatului de naştere eliberat de către autorităţile spaniole pentru copii născu?i înainte de data 01.01.2004, pentru care oficiul consular nu dispune de coduri numerice personale, părintele va face solicitare de acordare a unui CNP pe certificatul de na?tere, serviciul de procurare a acestuia fiind efectuat după încasarea taxei consulare aferente.
Taxa consulară pentru ob?inerea codului numeric personal din România pentru persoanele născute înainte de data de 1 ianuarie 2004 este de 35 euro.

[editat-sursa]-[ link extern ]
gi-jane2, moderator
Copilul are cetatenia romana prin insasi nasterea sa din mama romanca. Nu trebuie sa solicite acordarea cetateniei. Solicitati transcrierea certificatului asa cum va descrie mai sus Alex Munteanu.