avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 241 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Valoarea indemnizatiei de revolutionar conform Legii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Valoarea indemnizatiei de revolutionar conform Legii nr. 285/2010

am citit Normele metodologice de aplicare a Legii 285/2010, dar nu am gasit nici o referire la art. 10 , alin(1) din Legea 285/2010. Redau articolele in cauza:
Art. 10
(1) Incepand cu luna ianuarie 2011, drepturile prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a), b) si d) si alin. (4), art. 13 si art. 14 din Legea nr. 118/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar, cu modificarile si completarile ulterioare, se majoreaza cu 15% fata de cuantumul aflat in plata in luna octombrie 2010.
art. 14 din Legea 118/2010
Art. 14
De la data intrarii in vigoare a prezentei legi se reduc cu 15% urmatoarele drepturi:

d) indemnizatiile prevazute de Legea recunostintei fata de eroii-martiri si luptatorii care au contribuit la victoria Revolutiei romane din decembrie 1989, precum si fata de persoanele care si-au jertfit viata sau au avut de suferit in urma revoltei muncitoresti anticomuniste de la Brasov din noiembrie 1987 nr. 341/2004, cu modificarile si completarile ulterioare.
Nu inteleg ce legatura are cu indemnizatia din octombrie 2010, cand in conformitate cu Legea 341/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, valoarea indemnizatiei se calculeaza in functie de salariul mediu brut pe economie al anului in care se acorda ?
Stie cineva cum se va calcula anul acesta? Va mai exista diminuarea cu 15% aplicata din iulie 2010, sau nu? Stiu ca se diminuaza cu contributia de 5,5%, dar aplicata la ce valoare ?

Alte discuții în legătură

Ordonanta de reintregire a salariilor lili olarescu lili olarescu indemnizaţiile pentru eroii-martiri şi luptătorii care au contribuit la victoria Revoluţiei române din decembrie 1989, precum şi faţă de persoanele ... (vezi toată discuția)
Legea recunostintei olimiha olimiha Banii primiti ca urmare a legii recunostintei vor fi si ei diminuati in urma ultimelor legi date de parlament? Multumesc anticipat! (vezi toată discuția)
Plata indemnizatiei de revolutionar bibiti bibiti cine poate sa imi raspunda si mie la intrebarea urmatoare esalonarea despre care este vorba la revolutionari in 2012 cind mai exact se dau (vezi toată discuția)