Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reincadrare 2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reincadrare 2011

Este cineva mai limpede la minte sa ne lamureasca odata cu reincadrarea acesta conform legii 284/2010 si a normelor de aplicare care spune ca se stabileste clasa de salarizare, ex: referent IA conform anexiei din leg 284/2101 este clasa de salrizare 19 si se mai adauga 7 clase de salarizare conform gradatiei 3 de vechime asa reiese din ex 2 dat de ei .Va rog frumos sa imi raspundeti . Multumesc frumos.
Pai va fi referent IA clasa salarizare 25, gradatia 3 si salariul din octombrie inmultit cu 15%.
Da multumesc frumos dar vroiam ceva mai detailat pentru ca legea 284/2010 spune
Art. 11
(2) Clasele de salarizare şi coeficienţii prevăzuţi în anexe
pentru funcţiile de execuţie corespund nivelului minim al fiecărei
funcţii, la care se adaugă 5 gradaţii corespunzătoare tranşelor
de vechime în muncă.
(3) Tranşele de vechime în muncă, în funcţie de care se
acordă cele 5 gradaţii potrivit alin. (2), respectiv clasele de
salarizare, sunt următoarele:
- gradaţia 1 - de la 3 la 5 ani - 3 clase succesive de
salarizare suplimentare faţă de nivelul minim al fiecărei funcţii;
- gradaţia 2 - de la 5 la 10 ani - două clase succesive de
salarizare suplimentare faţă de cele deţinute pentru gradaţia 1;
- gradaţia 3 - de la 10 la 15 ani - două clase succesive
de salarizare suplimentare faţă de cele deţinute pentru gradaţia 2;
- gradaţia 4 - de la 15 la 20 de ani - o clasă succesivă de
salarizare suplimentară faţă de cele deţinute pentru gradaţia 3;
- gradaţia 5 - peste 20 de ani - o clasă succesivă de
salarizare suplimentară faţă de cele deţinute pentru gradaţia 4.
(4) Gradaţia corespunzătoare tranşei de vechime în muncă
se plăteşte cu începere de la data de întâi a lunii următoare celei
în care s-a împlinit vechimea în muncă, prevăzută la tranşa
respectivă, prin acordarea claselor de salarizare prevăzute la
alin. (3).
(5) Pentru acordarea gradaţiei corespunzătoare tranşei de
vechime în muncă, angajatorul va lua în considerare integral şi
perioadele lucrate anterior în alte domenii de activitate decât
cele bugetare, aici este neintelegerea cum se aplica clasele acestea conform gradatiei.Deci de unde va dat dvs 25 daca se mai adauga doar 2 clase de slarizare asta inseamna 19 +2 nu?