Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj teren

Buna ziua,
Pe titlul de proprietate sunt 3 mostenitori. Unul dintre ei nu vrea sa faca succesiune dupa parinti ca sa putem face partajul terenului.
Daca vrem sa ii dam in judecata, la cat se ridica costurile?
In cazul in care nu se prezinta la proces...putem face fara ei partajul?

Multumesc
Unul dintre ei, cel care ni se adreseaza, spune ca sunt mai multi, vorbeste la plural despre el. Nu inteleg...
Da, puteti imparti fara sa se prezinte careva, nu e asta o piedica.
Nu stim la cat se ridica aceste costuri, nu stim despre ce e vorba. Nu stim daca vreti avocat sau nu.
Daca pe titlu sunt deja trecuti mostenitorii, acele bunuri se pot imparti fara dezbaterea succesiunii dupa parinti.
Daca pe titlu sunt trrecuti parintii, atunci cheltuielile cresc (se adauga taxele pe succesiune, taxa de timbru notarial, eventual taxa spre stat, dupa caz).
Daca unul dintre mostenitori refuza sa se prezinte la notar pentru dezbaterea succesiunii, puteti sa-l actionati in instanta. In cazul in care nu se prezinta la proces, poate sa-si desemneze avocat, sau sa isi exprime in scris pozitia, sau poate sa nu faca nimic, cu atat mai bine pentru voi!
Revin: Pe titlul de proprietate sunt trecuti: Ioana, Nicolae si Gheorghe mostenitorii defunctului Marin. Au in comun 2 ha de teren arabil. Acesti 3 mostenitori sunt decedati. Dupa Ioana si Nicolae avem succesiunile facute, iar copiii lui Gheorge refuza sa faca succesiunea.
Cum putem sa facem partajul?

Multumesc
Stelian Brotea,
Faceti dovada starii civile in instanta cu acte de stare civila, nu va trebuie partajul... ca asa, nu mai putem introduce actiuni impotriva mostenitorilor unei persoane daca acestia nu au dezbatut mostenirea...
Ii dati in judecata pe copiii lui Gheorghe, ii aratati care sunt acolo, adrese de citat sifaceti dovada vocatiei la mostenire cu acte de stare civila.
Nu va mai complicati cu asta, nu va intereseaza pe dv. daca ei se prezinta sau daca-si fac ei succesiunea.
Important e ca actele care tin de dv. sa le faceti, nu va cere legea sa asigurati indeplinirea unor proceduri care tin de altii...
Va multumesc pentru raspunsuri. :)