Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj teren

Buna ziua,
Pe titlul de proprietate sunt 3 mostenitori. Unul dintre ei nu vrea sa faca succesiune dupa parinti ca sa putem face partajul terenului.
Daca vrem sa ii dam in judecata, la cat se ridica costurile?
In cazul in care nu se prezinta la proces...putem face fara ei partajul?

Multumesc
Cum sa nu trebuiasca partajul? Pai tocmai asta este scopul procesului: iesire din indiviziune si partaj!
:"> Dezbaterea succesiunii nu le trebuie... :"> Am innebunit!

Nu e iesire din indiviziune, caci nu e o universalitate de bunuri, ci sunt unul sau mai multe bunuri individual determinate, cele inscrise pe titlu.
Indiviziunea presupune o parte dintr-un patrimoniu, alta mancare de peste...
Liliana Gradinaru, Avocat
Tocmai ca mostenitorii sunt proprietari in indiviziune pe terenurile din titlul de proprietate, fara sa fie stabilita exact cota parte a fiecaruia, sau ce parcela de teren ii revine fiecaruia si cum Codul civil prevede ca nimeni nu este tinut sa ramana in indiviziune, iesirea din indiviziune se poate face oricand. Daca partile se inteleg, la notar, daca nu, prin intermediul instantei de judecata. Trebuie expertiza, propuneri de loturi de partajare...
Sau se pot intelege, printr-o tranzactie ca unuia sa-i revina terenurile si sa-i despagubeasca pe ceilalti...