avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj teren

Buna ziua,
Pe titlul de proprietate sunt 3 mostenitori. Unul dintre ei nu vrea sa faca succesiune dupa parinti ca sa putem face partajul terenului.
Daca vrem sa ii dam in judecata, la cat se ridica costurile?
In cazul in care nu se prezinta la proces...putem face fara ei partajul?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: avTodincaVeronica , utilizator 15:49, 15 Aprilie 2008
Cum sa nu trebuiasca partajul? Pai tocmai asta este scopul procesului: iesire din indiviziune si partaj!
:"> Dezbaterea succesiunii nu le trebuie... :"> Am innebunit!

Nu e iesire din indiviziune, caci nu e o universalitate de bunuri, ci sunt unul sau mai multe bunuri individual determinate, cele inscrise pe titlu.
Indiviziunea presupune o parte dintr-un patrimoniu, alta mancare de peste...
Ultima modificare: Marți, 15 Aprilie 2008
Liliana Gradinaru, Avocat
Tocmai ca mostenitorii sunt proprietari in indiviziune pe terenurile din titlul de proprietate, fara sa fie stabilita exact cota parte a fiecaruia, sau ce parcela de teren ii revine fiecaruia si cum Codul civil prevede ca nimeni nu este tinut sa ramana in indiviziune, iesirea din indiviziune se poate face oricand. Daca partile se inteleg, la notar, daca nu, prin intermediul instantei de judecata. Trebuie expertiza, propuneri de loturi de partajare...
Sau se pot intelege, printr-o tranzactie ca unuia sa-i revina terenurile si sa-i despagubeasca pe ceilalti...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dilema-suficienta certificatului de mostenitor dandanaua dandanaua Valeria a avut 2 fii: Ion si Gheorghe.Ea a murit inainte de 1989. Dupa 1990, se elibereaza titlu de proprietate pt.cetateanul Valeria,cu mostenitori Ion si ... (vezi toată discuția)
Indiviziune mikaela8 mikaela8 buna dimineata am fost chemata in judecata de una din cele 3 parti pt iesirea din indiviziune de pe un titlu de proprietate-teren extravilan. problema e ca ... (vezi toată discuția)
Rog raspuns de profesionist sejc_2010 sejc_2010 in urma decesului unui unchi care locuia in ploiesti si care nu a avut copii am mostenit un teren impreuna cu inca 7 veri din 4 frati.am facut iesirea din ... (vezi toată discuția)