Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diminuare a frecventei abuzurilor asupra angajatilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diminuare a frecventei abuzurilor asupra angajatilor

Prezentarile de cazuri concrete si cererile de solutii pe forum ale angajatilor supusi la abuzuri de persoane responsabile ale firmei in care lucreaza au o frecventa ridicata si uneori accente destul de grave.

Nu am facut un calcul riguros statistic privind ponderea lor ci doar am estimat situatia.

Solutia apelarii la justitie sau cea a transferului la alta firma are mari incoveniente si termene de aplicare mult prea indelungate si nesatisfacatoare pentru angajat.

O solutie mai eficienta ar diminua frecventa lor, care are cauze si in lipsuri momentane de subtilitate legislativa.

Propun gasirea in comun a unei prevederi legale care sa sanctioneze direct persoana angajata a firmei responsabila de abuz si nu firma la care este angajata persoana asupra careia s-a produs abuzul.

Stimati participanti la forum, cam cum credeti ca ar putea fi enuntata aceasta prevedere ca sa devina rapid operanta si sa nu creeze posibilitatea transformarii practicii abuzului celui tare asupra celui slab intrun abuz a celui slab asupra celui tare.
Sa sanctioneze "direct"? de catre cine? Daca nu agreati "solutia apelarii la justitie"...
Nicolaie Ciobotaru a scris:

Prezentarile de cazuri concrete si cererile de solutii pe forum ale angajatilor supusi la abuzuri de persoane responsabile ale firmei in care lucreaza au o frecventa ridicata si uneori accente destul de grave.

Nu am facut un calcul riguros statistic privind ponderea lor ci doar am estimat situatia.

Solutia apelarii la justitie sau cea a transferului la alta firma are mari incoveniente si termene de aplicare mult prea indelungate si nesatisfacatoare pentru angajat.

O solutie mai eficienta ar diminua frecventa lor, care are cauze si in lipsuri momentane de subtilitate legislativa.

Propun gasirea in comun a unei prevederi legale care sa sanctioneze direct persoana angajata a firmei responsabila de abuz si nu firma la care este angajata persoana asupra careia s-a produs abuzul.

Stimati participanti la forum, cam cum credeti ca ar putea fi enuntata aceasta prevedere ca sa devina rapid operanta si sa nu creeze posibilitatea transformarii practicii abuzului celui tare asupra celui slab intrun abuz a celui slab asupra celui tare.

Este foarte greu sa sanctionezi persoana pentru ca nu persoana fizica in cauza are relatii contractuale cu angajatul ci persoana juridica, deci trebuie angajata raspunderea acesteia, care daca vrea se indreapta sau nu asupra persoanei fizice vinovate. Poate se impune o specializare mai mare a instantelor si judecare in fond la judecatorie , nu la tribunal.
Cea mai buna si eficienta cale,dar nu cea mai scurta si necostisitoare,este justitia.Puteti veni chiar si cu un proiect de lege in privinta aceasta pe care sa-l inaintati parlamentului.Poate,poate se "aprinde".
orca a scris:

Poate se impune o specializare mai mare a instantelor si judecare in fond la judecatorie , nu la tribunal.

Asta n-ar fi o idee rea. Dar aducerea muntelui mai aproape de Mahomed nu-i suficienta pentru a schimba mentalitatea angajatului. Intai de toate acesta din urma ar trebui sa priceapa ca stapanul depinde de sclavul bun si nu sclavul de stapan.

Pe de alta parte, cea mai frumoasa norma in alb continuta de codul civil suna asa: "orice fapta a omului care cauzeaza altuia un prejudiciu obliga pe acela din a carui greseala s-a ocazional a-l repara". Oare cati au facut apel la norma asta impotriva celor ce-si aroga mai multe puteri decat le ofera postul?
Angajatorul are o importante parghii executive interne ( reglementate legislativ ) de masuri pragmatice impotriva "derapajelor" angajatilor mergand de la avertisment la cercetarea disciplinara .

De ce nu ar avea si angajatii parghii interne de actiune impotriva celor ce isi aroga puteri ce depasesc responsabilitatea postului pe care il detin ?