Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Penal-indreptare eroare materiala sau desfiintare cu ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Penal-indreptare eroare materiala sau desfiintare cu trimitere spre rejudecare?

Inculpatul M.C.A. a fost trimis in judecata pentru savarsirea unei infractiuni.
Prima instanta a dispus condamnarea lui M.C.F. la o pedeapsa cu inchisoarea.
Impotriva sentintei pronuntata de judecatorie inculpatul M.C.A. declara apel.
Problema: In conditiile in care instanta de fond a retinut eronat numele inculpatului, atat in considerentele cat si in dispozitivul sentintei penale, respectiv M.C.F. in loc de M.C.A., si pana la momentul la care dosarul a fost inaintat tribunalului (pentru judecarea apelului) nu s-a dispus indreptarea erorii materiale, considerati ca instanta de apel poate dispune desfiintarea cu trimitere a hotararii fondului pentru acest motiv?
Multumesc.
ContSters53919, utilizator
Da,consider ca aceasta reprezinta un motiv de desfiintare cu trimitere a hotararii fondului,pentru ca altfel ,daca s-ar ajunge la emiterea unui mandat de executare a pedepsei cu inchisoarea s-ar putea ivi nelamuriri in ceea ce priveste persoana condamnata.In alta ordine de idei ,si latura civila ar putea sa nu poata fi pusa in executare.
De asemenea,toate actele juridice ce deriva din acest proces penal ce vor produce consecinte juridice,vor putea fi contestate,daca instanta de fond nu ar lamuri aceasta eroare.
andymaurul, utilizator
S-a produs o vatamare care sa nu poata fi reparata decat prin desfiintarea hotararii din fond in sensul primului aliniat din art. 197 CPP?

Se poate formula o cerere de indreptare a erorii materiale catre instanta de fond in conditiile art. 195 CPP. Neexistand un motiv de nulitate prevazut de lege si nici o vatamare care sa nu poata fi corectata pe calea procedurii indreptarii erorii materiale, cred ca desfiintarea hotararii instantei de fond si trimiterea spre rejudecare ar fi nelegala.
eumarian, utilizator
In baza art.371 al.ultim c.pr.pen."instanta este obligata ca,in afara de temeiurile invocate si cererile formulate de apelant sa examineze cauza sub toate aspectele de fapt si de drept".
In aceasta situatie,instanta de apel este obligata sa ia in examinare si aceasta eroare si sa ia masurile procedurale legale,avand in vedere si consecintele juridice pe care le-ar implica aceasta eroare materiala.

In astfel de situatii,cred ca se va ajunge la desfiintarea hotararii de fond,in baza art.382 c.pr.pen.

Radu Gabrian, Mediator
avocat_eva_carbunaru a scris:

Inculpatul M.C.A. a fost trimis in judecata pentru savarsirea unei infractiuni.
Prima instanta a dispus condamnarea lui M.C.F. la o pedeapsa cu inchisoarea.
Impotriva sentintei pronuntata de judecatorie inculpatul M.C.A. declara apel.
Problema: In conditiile in care instanta de fond a retinut eronat numele inculpatului, atat in considerentele cat si in dispozitivul sentintei penale, respectiv M.C.F. in loc de M.C.A., si pana la momentul la care dosarul a fost inaintat tribunalului (pentru judecarea apelului) nu s-a dispus indreptarea erorii materiale, considerati ca instanta de apel poate dispune desfiintarea cu trimitere a hotararii fondului pentru acest motiv?
Multumesc.

Daca a retinut in mod gresit numele inculpatului dar persoana poate fi identificata conform altor date este vorba de o eroare materiala.

Daca a fost audiata o alta persoana decat persoana inculpatului este vorba de alta problema si discutia este alta.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu am inteles daca instanta de fond a fost sesizata cu o cerere de rectificare conf.art.195 al.1 c.pr.pen.
Conform prevederilor mai sus invocate,instanta putea sa se pronunte pe rectificare,fie din oficiu,fie la sesizarea partilor,intocmind in acest sens o incheiere.
Lipsa incheierii prin care sa se dispuna rectificarea(mai ales daca exista o cerere de rectificare formulata de parti,daca exista) este o culpa a instantei fond,care trebuie rezolvata de instanta de apel,in sensul aratat si prev.de art.371 si art.382 c.pr.pen.,pentru ca in mod legal instanta de apel,odata sesizata,nu mai poate retrimite fara o justificare legala,dosarul instantei de fond pentru a suplini lipsa