Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... achiesare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

achiesare

Daca doresc sa achiesez la pretentiile reclamantului mai depun intampinare? Sau sub ce forma prezint achiesarea?
Faceti o declaratie in instanta, sub forma verbala. Puteti si printr-un inscris.Acestea pana la inchiderea dezbaterilor pe fondul cauzei.
Daca ati pierdut procesul , achiesare se considera si nedeclararea cailor de atac.
depuneti un inscris la registratura la nr. dosarului sau declarati la termen.
poti face si in scris si te poti prezenta si personal in instanta si sa spui ca esti de acord
Avand in vedere ca intampinarea este actul procedural prin care paratul arata care este pozitia sa procesuala fata de pretentiile reclamantului, achiesarea fata de acestea va fi exprimata chiar in continutul acesteia.
De altfel art.115 al1 pct.3 prevede ca paratul va arata prin intampinare raspunsul sau pe capetele de fapt si de drept al cererii reclamantului.
Intampinarea va fi depusa in temeiul art.115-118 c.proc.civ.
Multumesc tuturor!