avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

Buna seara ! am nascut in 07 .12. 2010 si in ultimile 12 luni am lucrat in felul urmator : dec 2009 somaj tehnic ( desi doar in acte ) ian. , feb. , martie (pana in 17) 2010 la o firma cu un salar de brut de 720 lei (net 544 lei) iar din 09. 04. 2010 la alta firma cu un salar brut de 1200 lei ( salariul net nu il stiu pt ca luam in mana tot 1200 lei ) si as dori sa stiu daca pot beneficia de optiunea cu 85 % si cat ar fii indemnizatia pe care o voi primii. Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 21:10, 24 Ianuarie 2011
In primul rand trebuie sa vedeti daca beneficiati , deoarece aveti o intrerupere. Vorbiti la protectia copilului. In al doi-lea rand indemnizatia este de 75% din media veniturilor nete pe cele 12 luni, nu 85%
1. Veti beneficia de indemnizatie pentru CCC.
2. Ea va fi de 75% din media veniturilor nete pe cele 12 luni (OUG 111/2010).
3. Pauzele sunt mici si nu conteaza pentru ca se iau in calcul si fractiunile de luna.
4. Indemnizatia nu poate fi mai mica de 600 lei.
Ultima modificare: Luni, 24 Ianuarie 2011
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu pentru cresterea celui de al doilea copil carmenrus carmenrus buna ziua , sunt angajata din 7.09.2011 si acum am aflat ca sunt insarcinata pt a doua oara.pot beneficia de indemnizatie pt crestere copil si daca sa cat e ... (vezi toată discuția)
Cate luni se iau in calcul la stabilirea cuantumului indemnizatiei de crestere copil ContSters232985 ContSters232985 Buna ziua, Spunti-mi va rog cum se calculeaza cuantumul Indemnizatiei CCC si ce perioada se ia in calcul? stiu doar ca trebuie sa fi contribuit cel putin ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie concediu crestere copil aronlaura aronlaura Data nasterii aproximative este 9 noiembrie 2015. Pana in luna dec. 2014 am avut salar brut 1080 lei si in lunile ian. si feb. 2015 am avut salar brut 1300 ... (vezi toată discuția)