Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

Buna seara ! am nascut in 07 .12. 2010 si in ultimile 12 luni am lucrat in felul urmator : dec 2009 somaj tehnic ( desi doar in acte ) ian. , feb. , martie (pana in 17) 2010 la o firma cu un salar de brut de 720 lei (net 544 lei) iar din 09. 04. 2010 la alta firma cu un salar brut de 1200 lei ( salariul net nu il stiu pt ca luam in mana tot 1200 lei ) si as dori sa stiu daca pot beneficia de optiunea cu 85 % si cat ar fii indemnizatia pe care o voi primii. Va multumesc !
In primul rand trebuie sa vedeti daca beneficiati , deoarece aveti o intrerupere. Vorbiti la protectia copilului. In al doi-lea rand indemnizatia este de 75% din media veniturilor nete pe cele 12 luni, nu 85%
1. Veti beneficia de indemnizatie pentru CCC.
2. Ea va fi de 75% din media veniturilor nete pe cele 12 luni (OUG 111/2010).
3. Pauzele sunt mici si nu conteaza pentru ca se iau in calcul si fractiunile de luna.
4. Indemnizatia nu poate fi mai mica de 600 lei.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane