Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale specimen semnatura banca
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

specimen semnatura banca

Buna ziua,

pot acorda dreptul de semnatura in banca, respectiv transmite dreptul bancii specimenul de semnatura al unor persoane imputernicite prin AGA, dar care nu sunt salariatii societatii?

va multumesc pentru ajutor
Specimenul de semnatura se foloseste in general pentru compararea semnaturilor persoanelor desemnate de societati sa aprobe, in special efectuarea de plati din conturile acestora, sau ridicarea de numerar. In cazul in care persoana efectueaza un control preventiv a acestora, cred ca este posibil, dar daca greseste ? Cine acopera pagubele ???
as putea sa-i inregistrez ca reprezentanti legali la Registrul Comertului? ...acestia nefiind insa angajati ai societatii