Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Schimbare administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Schimbare administrator

Buna ziua!Avem o societate comerciala in Romania al carei asociat unuic este o firma straina cipriota si dorim sa schimbam administratorul.Intrebarea mea este ce acte sunt necesare la Registrul Comertului pentru schimbarea administratorului?
Ghid util;
[ link extern ]
Hotarare(decizie)AGA(asociat unic)
Declaratia noului administrator
Specimen semnatura
Act constitutiv actualizat
Copie Ci
Cazier fiscal(il obtine Registrul Comertului)
Hotararile asociatului unic erau pana acum semnate de administrator in baza unei procuri speciale date de catre asociatul unic.Pentru schimbarea administratorului trebuie o hotarare care nu stiu in ce limba trebuie redactata avand in vedere ca asociatul este o societate straina, hotarare la care trebuie si contorul de cuvinte.
practic aveti nevoie de 2 hotarari: 1 a societatii comerciale din romania si 1 a asociatului unic persoana juridica prin care se va desemna si persoana imputernicita sa semneze aga din ro.