Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de mandat pt.director sucursala???
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de mandat pt.director sucursala???

in cazul unei societi pe actiuni cu capital integral de stat si care are 10 sucursale pentru directori de sucursale s-a hotarit ca acestora sa li se inceteze contractele de munca si sa le fie incheiate contracte de mandat.La acest moment exista la nivelul societatii 11 cotracte de mandat :10 pentru directori de sucursala si 1 pentru directorul general. La toate societatile pe actiuni pe care le cunosc CEC BCR ELECTRICA si care au in subordine sucursale(dezmembraminte) pentru directorii de sucursale exista cotract de management acestia pastrindu-si calitatea de salariat As dori sa stiu daca contractele de mandat au baza legala in speta de mai sus si care este aceasta.? in caz contrar ele sunt lovite de nulitate?Cine si in ce termen poate declansa actiunea,daca cotractul de mandat a fost semnat?
va multumesc.
De incetat au incetat numai contractele directorilor asa cum sunt ei definiti in art. 143(3) din legea 31. Ceilalti "directori" (ca doar orice sef e un director, nu?) pot avea CIM.
Andreea Lisievici a scris:

De incetat au incetat numai contractele directorilor asa cum sunt ei definiti in art. 143(3) din legea 31. Ceilalti "directori" (ca doar orice sef e un director, nu?) pot avea CIM.

Exact Andreea . Deci numai directorii care au delegate atributii din partea consiliului de administratie al societatii au cim incetat. Nu vad cum un director de sucursala, chiar fara personalitae juridica, nu ar avea delegate astfel de atributii. Toti directorii sunt subord dir general.;)
orca, utilizator
Conducatorul sucursalei clar are atributii de conducere, dar si de reprezentare. E obligatoriu sa fie incadrat ca director cf. 143(3) plus sa fie inregistrat la RC in calitate de reprezentant.
giconei a scris:

in cazul unei societi pe actiuni cu capital integral de stat si care are 10 sucursale pentru directori de sucursale s-a hotarit ca acestora sa li se inceteze contractele de munca si sa le fie incheiate contracte de mandat.La acest moment exista la nivelul societatii 11 cotracte de mandat :10 pentru directori de sucursala si 1 pentru directorul general. La toate societatile pe actiuni pe care le cunosc CEC BCR ELECTRICA si care au in subordine sucursale(dezmembraminte) pentru directorii de sucursale exista cotract de management acestia pastrindu-si calitatea de salariat As dori sa stiu daca contractele de mandat au baza legala in speta de mai sus si care este aceasta.? in caz contrar ele sunt lovite de nulitate?Cine si in ce termen poate declansa actiunea,daca cotractul de mandat a fost semnat?
va multumesc.

exemplele sa de soc comerciale pe care le dati nu sunt elocvente pt ca sunt din rindul celor in care statul are o parte din actiuni sau sunt soc bancare si acolo sunt o serie de legi speciale la care contactul de management / performanta este act aditonal la cim
Revin cu unele precizari.S.A.-ul este organizat in sistem unitar;referitor la salarizare se aplica prevederile o.u.g.79/2001;dir.de.sucursala nu fac parte din conducerea societatii;
Din cate stiu (si as putea spune ca sunt sigur) in exemplele pe care le-am dat se aplica prevederile o.u.g.79/2001 aprobata prin lg. 59/2002 .Nu vi se pare ca exista o necorelare intre prevederile o.u.g.79/2001privind conrtactul de performanta ca act aditional la c.i.m. care implica incetarea contractelor de administrare sau mandat(nu sunt sigur care) si prevederile lg.31 .In acest caz lg.59/2002 nu este o lege speciala si se aplica in defavoarea prevederilorlg.31???.In acest caz conractele de mandat sunt lovite de nulitate???