Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Reziliere contract
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Reziliere contract

Buna ziua
Sunt in plin proces cu chiriasul meu care nu mi-a platit chiria de un an de zile .
Termenul de inchiriere se termina in martie , as dori sa stiu daca pot sa ii cer chiriasului evacuarea imobilului deoarece se termina perioada contractului, chiar daca procesul nu s-a terminat ?

Multumesc

Bineanteles ca da
Inca de la inceput puteati sa solicitati rezilierea contractului pentru neindeplinirea obligatiilor (neplata chiriei) si pe cale de consecinta evacuarea.
Buna ziua
Sunt in proces cu chiriasul meu pentru rezilierea contactului pe motiv de neplata a chiriei .
Intrebarea era daca pot sa ii cer evacuarea inainte de terminarea procesului care termenul contratului de inchiriere s-a terminat ?
Multumesc