Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 2 joburi la acelasi patron?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

2 joburi la acelasi patron?

daca sunt angajat cu 8 ore la un patron, in ce conditii mai pot desfasura o alta activitate la acelasi loc de munca?
Codul muncii:
Art. 35. - (1) Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe funcţii, în baza unor contracte individuale de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac excepţie de la prevederile alin. (1) situaţiile în care prin lege sunt prevăzute incompatibilităţi pentru cumulul unor funcţii.
(3) Salariaţii care cumulează mai multe funcţii sunt obligaţi să declare fiecărui angajator locul unde exercită funcţia pe care o consideră de bază.

Initial ITM-urile considerau ca nu se admit 2 contracte individuale de munca (CIM) la acelasi angajator, insa in urma sesizarilor in instanta si a practicii judiciare au ajuns la concluzia ca legea nu interzice ca un salariat sa aiba 2 CIM cu acelasi angajator.
Potrivit art.35 alin.1 C.mun., este admisibil cumulul de funcţii chiar în interiorul aceluiaşi angajator.