Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul varsta de pensionare limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul varsta de pensionare limita de varsta

Buna dimineata tuturor !
Citesc legea 263/2010 si sunt intr-un impas...nu inteleg din ce varsta standard opereaza deducerile...
Concret :
data nasterii: mai 1965, functionar public cu statut special (administratia nationala a penitenciarelor) din 1.09.1985.
Eu inteleg ca deducerea de 12,6 ani (specifica lucrului in conditii speciale) opereaza din varsta standard prevazuta in anexa 6 (58/1 ani) si nu din cea stabilita de noua lege (60 ani). Am stagiul de cotizare de 27 ani (fara perioade asimilate) si o vechie in specialitate de 20 ani. Legea prevede ca pt persoanele prevazute la art 6, I, lit.c, varsta de pensionare nu poate fi mai mica de 45 ani. Ori daca deducerea nu poate fi mai mare de 13 ani si aceasta deducere opereaza din varsta de 60 de ani, corect ar fi fost sa fie mentionata in lege varsta de 47 de ani...
Evident ca inteleg ceea ce este in beneficiul meu :D dar nu stiu daca este corecta aceasta apreciere personala.
Va multumesc pentru ajutor si rabdare !
popacarmen, utilizator
ART. 54/Lg 263
(1) În cazul persoanelor prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c), vârsta standard de pensionare este de 60 de ani, atât pentru femei, cât şi pentru bărbaţi. Atingerea acestei vârste se realizează prin creşterea vârstelor standard de pensionare, conform eşalonării prevăzute în anexa nr. 6.

- In cazul dvs, conf Ax. 6, functie de data nasterii, varsta standard este de 58/1 ani
- Pt cei nascuti incepand cu ian. 1970, varsta standard va fi de 60 ani cf art. 54
Prin urmare, la dvs opereaza reducerea din 58/1 ani

Multumesc frumos pentru informatii si precizari.
Un week-end linistit !