Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Legalitate sau escrocherie?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Legalitate sau escrocherie?

Am facut un imprumut de 7 000RON in 2005 cu rambursare in 5 ani urmand sa platate 190 lunar.

In 2008 am primit o oferta de la banca sa mi se suplimenteze imprumutul cu 4000RON, urmand sa platesc 10 ani cate 190 lunar.
Desigur ca ratele ascund un comision de asigurare de viata si unul de administrare despre care nu am fost informata.

Intre timp banca a ridicat dobanzile si desigur ca rata mea a ajuns la 225 lunar.

Dilema mea este urmatoarea. Banii pe care i-am platit pana in 2008, nu conteaza. Imprumutul este calculat din 2008 de la suplimentare. E ceva gresit.
Pana in momentul actual am achitat in jur de 13 000 si mai am sa le dau inca 17 200 pana la finalul contractului. Deci p[entru 11 000 eu le dau inapoi 30 200.
Cine ma poate lamuri unde-i greseala, ca sa nu spun escrocheria....
Aici ii problema ca dvs. ati semnat contractul de imprumut si acela contine diferite clauze,probabil are dobanda variabila,comisionul de asigurare de viata,de administrare.Toti fac greseala sa semneze lucruri care nu le citesc si nu le stiu de aceea bancile isi fac dreptul sa mareasca asa mult sumele.Sigur in contractul de imprumut sunt notificate aceste lucruri,studiati si vedeti ce drepturi are banca.
A doua oara nu am semnat un contract, nu am primit un exemplar. Am semnat doar o pagina cu datele mele de identificare si suma pe care urma sa o primesc
paula11 a scris:

A doua oara nu am semnat un contract, nu am primit un exemplar. Am semnat doar o pagina cu datele mele de identificare si suma pe care urma sa o primesc

Verificati cu atentie contractul si spuneti-ne ce reprezinta acel "supliment" de 4000 ron, pentru care urma sa platiti 10 ani?

Fiecare clauza din contractul semnat de dvs. cu banca specifica ceva anume.
Cand ati semnat a doua oara, acea pagina, ce scria, referitor la conditiile de creditare?De unde stiti ca s-a prelungit returnarea creditului pe o perioada de 10 ani?

Foarte rau ca nu ati primit si dvs. un exemplar.

Notificati societatea in cauza, solicitati-le justificarea sumelor despre care aveti nelamuriri, un exemplar de pe actul semnat, act pe care nu l-ati primit, un grafic de rambursare-dupa caz, si reveniti atunci cand veti avea toate informatiile.

Ne puneti sa jucam puzzle cu piese lipsa?:)
Mi-am chinuit mintea si am descoperit escrocheria!!
Timp de 4 ani am platit 190 lunar, adica 9120RON.La o dobanda de 9.5%, fara a plati nimic din principal, datoram bancii 2660, deci diferenta de 6460 sunt luati ilegal. Practic, eu aproape ca le platisem datoria. Dar ei mi-au prelungit contractul ca si cum eu nu am platit dobanda pt. cei 7000 lei. Cu alte cuvinte, banca mi-a retinut o dobanda de 32.5% in cei aproape 4 ani ...

Acelasi lucru se intampla si la plata anticipata. Ratele sunt calculate in rate egale, si tu daca platesti anticipat si calculezio dobanda data bancii, descoperi ca le-ai dat mai mult decat dobanda din contract....
Ma mir ca nu a observat nimeni escrocheria aceasta.
cermak gruianu a scris:

paula11 a scris:

A doua oara nu am semnat un contract, nu am primit un exemplar. Am semnat doar o pagina cu datele mele de identificare si suma pe care urma sa o primesc

Verificati cu atentie contractul si spuneti-ne ce reprezinta acel "supliment" de 4000 ron, pentru care urma sa platiti 10 ani?

Fiecare clauza din contractul semnat de dvs. cu banca specifica ceva anume.
Cand ati semnat a doua oara, acea pagina, ce scria, referitor la conditiile de creditare?De unde stiti ca s-a prelungit returnarea creditului pe o perioada de 10 ani?

Foarte rau ca nu ati primit si dvs. un exemplar.

Notificati societatea in cauza, solicitati-le justificarea sumelor despre care aveti nelamuriri, un exemplar de pe actul semnat, act pe care nu l-ati primit, un grafic de rambursare-dupa caz, si reveniti atunci cand veti avea toate informatiile.

Ne puneti sa jucam puzzle cu piese lipsa?:)
[/quot Din nefericire nu sunt avocat si nici finantist, iar cei care trebuie sa ne apere, DORM.