Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit ipotecar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit ipotecar

Am un credit ipotecar luat in 2008,nu am avut probleme sau intarzieri de plata ,pana azi cand am primit o scrisoare de la banca precum trebuie sa fac o noua reevaluare a apartamentului ipotecat,deoarece cea veche a expirat.Presupun ca sunt noile legi ,dar ei au zis ca nu se modifica decat comisionul de rambursare anticipata.E posibil sa se ceara reevaluarea atata timp cat sunt bun platnic?
Da,au acest drept.
Bun au acest drept dar oricine stie ca in 2008 preturile erau unele si in 2011 au scazut poate la jumatate.Acesta nu era un risc asumat si de banca o data cu acordarea creditului din 2008?Eu in conditiile acestea ce pot face sa fim seriosi nimeni nu iti reevalueaza casa dupa 3 ani la aceiasu suma din 2008...
Din moment ce vechea reevaluare a expirat....Nu exista o prevedere legala care sa-i contrazica.
dar evaluarea nu este facuta pe o perioada anume doar avem contractul acasa si nu exista aceasta clauza ca ar expira evaluarea in 3 ani...pe ce baza fac acest lucru?
Cititi cu atentie clauzele acestui contract.