Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit ipotecar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit ipotecar

Am un credit ipotecar luat in 2008,nu am avut probleme sau intarzieri de plata ,pana azi cand am primit o scrisoare de la banca precum trebuie sa fac o noua reevaluare a apartamentului ipotecat,deoarece cea veche a expirat.Presupun ca sunt noile legi ,dar ei au zis ca nu se modifica decat comisionul de rambursare anticipata.E posibil sa se ceara reevaluarea atata timp cat sunt bun platnic?
va mai deranjez cu o intrebare si daca eu reevaluez casa sigur suma nu va fi ceiasi din 2008 , si din cate inteleg exista 2 optiuni sa dau bani inapoi pt diferenta sau sa aduc o suplimentare de garantie.Dar eu nu pot sa indeplinesc nici una din acestea ce se intampla?chiar nu conteaza ca de 3 ani sunt un bun platnic?multumesc
Probabil ca aceasta este politica bancii....Casa nu mai are aceeasi valoare ca in 2008,si s-ar putea sa aveti surpriza neplacuta sa constatati ca va trebui sa mai garantati cu altceva ca si supliment de garantie.
Evaluarea ce au solicitat-o in 2011 trebuie sa va acopere diferenta din credit care a ramas de platit, deci soldul creditului ipotecar la momentul evaluarii. Daca valoarea evaluata in noul raport va fi sub cea a soldului creditului, intr-adevar, aveti doua optiuni: fie rambursati in avans partea de credit negarantata, fie va vor cere sa completati garantia ipotecara. Cat despre faptul ca, sunteti un client bun platnic, pentru banca este un lucru important, dar, care din pacate, nu ajuta situatiei in care o parte din creditul angajat de dvs ar ramane negarantat. Periodicitatea reevaluarii garantiilor ipotecare este una din componentele de politica prudentiala a oricarei banci comerciale, la care clientul nu se poate opune sau sa o conteste, din pacate. :(
reevaloarea asta , oare pe banii cui se face?
comision de risc platiti? banuiesc ca si doband aa crescut din 2008 incoace..
e dreptul lor sa faca o reevaloare, daca o fac pe banii lor. mai departe, daca cer si alte garantii sau returnarea unei sume ce a ramas negarantata, mi se pare abuz