Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somajul tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somajul tehnic

Somajul tehnic afecteaza concediul de odihna?

Potrivit art. 140 alin. (2) din Codul muncii, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Intreruperea temporara a activitatii angajatorului (somaj tehnic) constituie, potrivit art. 52 alin. (1) lit. d) din Codul muncii un caz de suspendare a contractului individual de munca din initiativa angajatorului.

Suspendarea contractului individual de munca (somaj) are ca efect, potrivit art.49 alin. (2) Codul muncii, suspendarea prestarii muncii de catre salariat si a platii drepturilor de natura salariala de catre angajator.

Potrivit alin. (3) al art. 49 pe durata suspendarii (somaj) pot continua sa existe alte drepturi si obligatii ale partilor decat cele prevazute la alin. (2), daca acestea sunt prevazute prin legi speciale, prin contractul colectiv de munca aplicabil, prin contracte individuale de munca sau prin regulamente interne.

In consecinta, exista posibilitatea ca partile sa stabileasca in contractul colectiv de munca incheiat la nivel de unitate, in regulamentul intern sau in contractul individual de munca, ca durata concediului de odihna sa nu fie afectata de perioadele in care este suspendat contractul individual de munca.

Daca partile nu au introdus in contractul colectiv de munca in regulamentul intern sau in contractul individual de munca astfel de clauze urmeaza sa se aplice art. 140 alin. (2) din Codul muncii astfel incat durata concediului de odihna va fi diminuata proportional cu zilele in care salariatul s-a aflat in somaj tehnic.
jondoe1 a scris:

Potrivit art. 140 alin. (2) din Codul muncii, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Intreruperea temporara a activitatii angajatorului (somaj tehnic) constituie, potrivit art. 52 alin. (1) lit. d) din Codul muncii un caz de suspendare a contractului individual de munca din initiativa angajatorului.

Suspendarea contractului individual de munca (somaj) are ca efect, potrivit art.49 alin. (2) Codul muncii, suspendarea prestarii muncii de catre salariat si a platii drepturilor de natura salariala de catre angajator.

Potrivit alin. (3) al art. 49 pe durata suspendarii (somaj) pot continua sa existe alte drepturi si obligatii ale partilor decat cele prevazute la alin. (2), daca acestea sunt prevazute prin legi speciale, prin contractul colectiv de munca aplicabil, prin contracte individuale de munca sau prin regulamente interne.

In consecinta, exista posibilitatea ca partile sa stabileasca in contractul colectiv de munca incheiat la nivel de unitate, in regulamentul intern sau in contractul individual de munca, ca durata concediului de odihna sa nu fie afectata de perioadele in care este suspendat contractul individual de munca.

Daca partile nu au introdus in contractul colectiv de munca in regulamentul intern sau in contractul individual de munca astfel de clauze urmeaza sa se aplice art. 140 alin. (2) din Codul muncii astfel incat durata concediului de odihna va fi diminuata proportional cu zilele in care salariatul s-a aflat in somaj tehnic.

:offtopic: Intervenit moderator
Potrivit pct. 2.7 din Regulamnetul de postare in Forum , nu este permisa publicarea abuziva sau fara motiv a linkurilor spre alte situri sau forumuri. Daca este neaparat necesara o legatura, atasati un text explicativ, care sa sugereze ce contine legatura si care e motivul pentru care este publicata. De asemenea, nu este permisa nici postarea prin copy-paste a textelor din alte siteuri in paginile Avocatnet.ro. Acest forum incurajeaza originalitatea si te roaga sa intelegi ca informatiile publicate aici trebuie sa ajute oameni, nu sa prejudicieze autori de texte accesibile pe internet.

Prin urmare, cand mai folositi asemenea texte este bine sa indicati si sursa de inspiratie.
In speta, [ link extern ]
daca eu am publicat vreun link scuze dar nu cred
credeam ca ajutand pe cineva cu o informatie nu constituie un abuz din partea mea
scuze si o zi buna
P.S. linkul la-ti adaugat dvs.eventual
:offtopic: Interventie moderator
Era vorba despre postarea prin copy-paste a textelor din alte siteuri in paginile Avocatnet.ro. si nu despre postarea unor link-uri.

Ceea ce ati postat dvs era postat pe acel site si de acea am postat link-ul respectiv .... in mesajul anterior am postat si rugamintea de a se posta si sursa de inspiratie astfel incat sa nu cream neplaceri administratorilor acestui site.

P.S.
cred ca era mult mai bine sa cititi intreg raspunsul dat de mine in postarea anterioara si nu sa cititi printre randuri, astfel incat sa cream o polemica care nu are de-a face cu subiectul acestui topic.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Potrivit pct. 2.7 din Regulamnetul de postare in Forum , nu este permisa publicarea abuziva sau fara motiv a linkurilor
in legatura cu copy-paste aveti dreptate si mi-am cerut scuze