Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Vot in ședință de Consiliu Local
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Vot in ședință de Consiliu Local

Buna ziua
In ședința de analiza a Consiliului Local, unul dintre consilieri voteaza si impotriva unui proiect. dar votează că se si abtine.
Se poate contesta votul pentru analiza proiectului ?
Multumesc
Orice consilier are un singur vot. Secretarul Consiliului Local asigura numararea voturilor si consemnarea acestora in procesul verbal al sedintei. Secretarul contrasemneaza procesul verbal al sedintei semnat de presedintele de sedinta dupa ce este aprobat prin votul majoritatii in urmatoarea sedinta. Consilierii pot face obiectiuni si solicita completari cu privire la continutul procesului verbal.
Consiliul local are si un Regulament al sau. Este interesat de citit ce prevede acest regulament cu privire la procedura de vot.
Situatia descrisa de dvs. suna cam asa: sunt 15 consilieri prezenti dar la numaratoare au iesit 16 voturi in cazul respectivul proiect de hotarare :D
Acum analizand la rece nu stiu daca votul respectivului (negativ sau abtinere) influenteaza rezultatul final: daca era nevoie de 15 voturi sa treaca proiectul si al 15-lea consilier a votat impotriva sau abtinere ele tot 14 voturi "pentru" raman si proiectul pica.
Sa nu uitam ca un alt control de legalitate il exercita Prefectul care poate ataca la instanta de contencios administrativ respectiva hotarare.
Multumesc