Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu odihna neefectuat pana la sfarsitul anului
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu odihna neefectuat pana la sfarsitul anului

Daca la 31.12.10 am inregistrat concediu odihna neefectuat prin "641 428" fiind cheltuieli angajate cf.pct. 221 din OMFP 3055/2009 ,cum inregistez acest concediu in 2011, pentru a inchide contul 428?Eu consider ca fiind inregistrat pe cheltuiala anului 2010, in 2011 n-ar mai trebui decat calculate contributii si platit dar asta inseamna ca , denaturez fondul de salarii al lunii in care se efectueaza , scazand din acesta cheltuiala cu concediu odihna .Daca cineva a avut caz similar poate ma ajuta cu inregistrarile contabile ale CO in luna in care acesta se efectueaza .Multumesc
Buna ziua. Nu stiu daca a-ti procedat corect. Cheltuielile se inregistreaza pe masura ce sunt efectuate, insa cancediul nu a fost acordat si nici platit.
Baza de calcul pentru pentru cancedii de odihna o reprezinta 3 luni in urma lucrate in raport cu zilele efectiv lucrate, si daca salariatul isi i-a concediu in aprilie pentru anul 2010, cred ca va fi alta baza de calcul decat cea aferenta lui decembrie.