Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Conflict cu un vecin - inundatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Conflict cu un vecin - inundatie

De cand m-am mutat in bloc vecinii de deasupra ne inundau sistematic. Am facut sesizare la Primarie, au primit o instiintare in acest sens, ca urmare au incetat sa ne mai inunde timp de 2(doi) ani. Acum au inceput iar. Rog persoanele care ma pot ajuta sa-mi spuna ce este de facut in continuare.
Puteti actiona in judecata ,in civil,pe calea pretentiilor,art.998-1000 c.civ.,persoanel care v-au indundat,solicitand obligarea acestora la plata daunelor provocate.
Actiunea se timbreaza la valoarea pretentiilor emise de dvs si se dovedeste cu probe(acte,interogatoriu,martori,expertiza de evaluare a pgubelor provocate)
Actiunea va fi admisa in masura in care cuantumul despagubirilor va fi dovedit