Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de donatie

cum pot sa anulez un contract de donatie , incheiat si autentificat la notariat? in septembrie anul trecut s-a incheiat un contract de donatie privind un teren si constructia aferenta , iar acum donatorul vrea sa renunte la donatia respectiva. se mai poate face revocarea donatiei ?
Avocat Irina Carmen Cristea, Avocat
Un raspuns complet necista nuantari intrucit, pe de o parte, anularea donatiei, ca de fapt a oricarui contract presupune existenta unor viciii de consimtamint la incheierea acesteia pe cind revocarea donatiei are in vedere cazuele expres prevazute de Codul civill in materie. De asemenea nu ati precizat daca donatia este pura si simpla sau afectata de sarcina ca modalitate a acestui act juridic.
=D> Daca donatarul si donatorul consimt de comun acord sa se revoce donatia e simplu sa fie revocata donatia , daca nu devine un pic mai complicat . Asteptam mai multe detalii .
Nici un notar nu va face un act de revocare a donatiei, ci un contract de vanzare a bunului de la donatar inapoi la donator, desi operatiunea e un pic ciudata... si oricine se va intreba ce-a fost asta?!
va multumesc ptr raspuns; am gasit solutia in c. civ la art 836,, orice donatiuni prin acte intre vii facute de persoane ce n-au copii sau descendenti existenti in timpul facerii lor, oricare ar fi valoarea acestor donatiuni.........sunt revocate de drept, daca donatorul, in urma donatiunii, dobandeste un copil legitim '' .
=D> interesant articol :O oare ce-o fi avand copii cu donatia :O;)