Forum Discuţii juridice Executare silită PRESCRIERE DE DATORII
Discuție deschisă în Executare silită

PRESCRIERE DE DATORII

Spuneti mi va rog in cit timp se prescriu datoriile la banca in calitate de persoana fizica si nu juridica ? De asemenea spuneti -mi va rog la cit are dreptul banca sa puna poprire pe salariu, dat fiind ca am imprumuturi la trei banci? Va multumesc frumos
1/3 din salariu in urma executarii silite ceruta de un executor.
bancar sau judecatoresc.
Va multumesc frumos, dar vreodata se prescriu datoriile? Si acest 1/3 din salariu il ia doar o banca la care am datorii sau toate bancile il impart? Va multumesc inc ao data pentru raspundurile primite si pentru cele pe care le voi primi !
daca sunt mai multe banci cu mai multe popriri se ia pana la 1/2 din salariu.
1/3 la prima poprire, urmatoarele pana la 1/2. Daca la a 2-a se opreste pana la 1/2, a treia va astepta pana se achita o poprire anterioara.
Multumesc inca o data pentru raspuns. Dar pina la urma exista posibilitatea de prescriere a datoriei ?