Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Platesc TVA?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Platesc TVA?

Buna seara, am urmatoarea intrebare:vand un produs(ca societate comerciala , deci cu factura) cu 100 lei+TVA.A doua zi cumpar de la o persoana fizica (cu acte) un produs cu 1200 lei.Am de plata TVA 19 lei?
o persoana fizica nu poate emite acte; o persoana fizica autorizata poate ai vrut sa spui!
Pot cumpara un autoturism , un teren sau servicii
avas a scris:

Buna seara, am urmatoarea intrebare:vand un produs(ca societate comerciala , deci cu factura) cu 100 lei+TVA.A doua zi cumpar de la o persoana fizica (cu acte) un produs cu 1200 lei.Am de plata TVA 19 lei?

Ce fel de acte? Persoana fizica are facturi si este platitoare de TVA?
Din tot ce s-a scris pana acum trebuie sa inteleg ca nu se poate face comert intre persoane fizice si juridice?O societate comerciala nu poate cumpara o masina de la o persoana fizica?Si daca persoana fizica a platit un TVA pentru acea masina societatea de ce nu-l poate recupera cumva?
Trebuia sa intelegeti ca o persoana fizica obisnuita nu factureaza cu TVA, intrucat nu e platitor de TVA. Prin urmare, la achizitia masinii respective nu platiti TVA si nu aveti ce sa scadeti din ziua precedenta (in exemplul dat) la decont.

Si daca persoana fizica a platit un TVA pentru acea masina societatea de ce nu-l poate recupera cumva?

Pentru ca nu au legatura. Ce a platit persoana fizica e bun platit, ce va doare acuma de banii ei?
ContSters20980, utilizator