Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... constatare nulitate absoluta titlu proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

constatare nulitate absoluta titlu proprietate

- x introduce cerere de retrocedare teren extravilan cf legii 18

- comisia locala ii aproba restituirea si-i da clasica adeverinta - unde figureaza doar x ca titular

- in anul 1999 - x primeste si titlul, insa alaturi de x mai sunt trecute si alte persoane (rude cu x)

(DECI NU A PUTUT UZA DE PROCEDURA DE CONTESTARE INSTITUITA DE LEG 18)

-X detine insa un certificat de most de pe urma defunctului propretar al terenului unde persoanele in cauza sunt renuntatori cf art. 700 c civ; deci x apare drept unic mostenitor

IN momentul de fata - 2008 - persoanele in cauza introduc impotriva lui x actiune de iesire din indiviziune.

Ce poate face x pentru a "recupera" intreaga suprafat de teren a autorului sau ?

1. Poate introduce o actiune in constatarea nulitatii absolute partiale a titlului cu privire la persoanele in cauza - in sensul ca nu erau persoane indreptatite.

Se va avea in vedere RIL nr. XI 2007.

" În aplicarea dispoziţiilor art. 8 şi art. 13 alin. (2) din Legea nr. 18/1991, republicată, stabilesc:

Beneficiază de repunerea în termenul de acceptare a succesiunii numai moştenitorii care nu au acceptat succesiunea în termenul prevăzut de art. 700 din Codul civil, iar nu şi cei care au renunţat la moştenire.

Obligatorie, potrivit art. 329 alin. 3 din Codul de procedură civilă."

2. cu certificatul de grefa va incerca suspendarea judecatii cu iesirea din indiviziune.

3. daca castiga actiune de const nul abs - atunci x va invoca in litigiul cu iesirea din indiviziune except lp cal proc active a reclamantilor.

Multumesc :)
Da acuma ce il impiedica sa invoce aceeasi exceptie a lipsei calitatii procesuale active a reclamantilor arartand instantei ca sant straini de succesiunea lui decuius prin renuntare ? Si prin reconventionala sa ceara constatarea calitatii sale de unic mostenitor cu privire la acel teren =D>
Este corect raţionamentul, la fel as proceda si eu:
1. actiune in constatarea nulitatii absolute partiale a titlului cu privire la persoanele in cauza, in sensul ca nu erau persoane indreptatite la reconstituirea dreptului de proprietate, neavand calitatea de succesibili, renunţarea la moştenirea lăsată de defunct fiind expresă prin act autentic.
2. suspendarea acţiunii de ieşire din inviziune până la soluţionarea definitivă şi irevocabilă a acţiunii 1,. în temeiul dispoziţiilor art. 244 alin. 1pct. 1 C.pr.civ.
aditabora a scris:

Da acuma ce il impiedica sa invoce aceeasi exceptie a lipsei calitatii procesuale active a reclamantilor arartand instantei ca sant straini de succesiunea lui decuius prin renuntare ? Si prin reconventionala sa ceara constatarea calitatii sale de unic mostenitor cu privire la acel teren =D>

Nu poate invoca în faţa instanţei investite cu judecarea acţiunii de ieşire din indiviziune excepţia lipsei calităţii procesuale active a reclamanţilor, deoarece titlul de proprietate este un act autentic în sensul prevăzut de art. 1171 C.civ. şi, la acest moment, nu s-a dovedit în vreun fel că este nelegal.
De asemenea, nici o cerere reconvenţională prin care să se ceară instanţei să constate ca este singurul mostenitor cu privire la acel teren nu poate ajuta în această speţă, instanţa fiind îndreptăţită să respingă excepţia şi cererea reconvenţională din motivele menţionate în mesajul de mai sus.
dumitru2000 a scris:

- x introduce cerere de retrocedare teren extravilan cf legii 18

- comisia locala ii aproba restituirea si-i da clasica adeverinta - unde figureaza doar x ca titular

- in anul 1999 - x primeste si titlul, insa alaturi de x mai sunt trecute si alte persoane (rude cu x)

(DECI NU A PUTUT UZA DE PROCEDURA DE CONTESTARE INSTITUITA DE LEG 18)

-X detine insa un certificat de most de pe urma defunctului propretar al terenului unde persoanele in cauza sunt renuntatori cf art. 700 c civ; deci x apare drept unic mostenitor

IN momentul de fata - 2008 - persoanele in cauza introduc impotriva lui x actiune de iesire din indiviziune.

Ce poate face x pentru a "recupera" intreaga suprafat de teren a autorului sau ?

1. Poate introduce o actiune in constatarea nulitatii absolute partiale a titlului cu privire la persoanele in cauza - in sensul ca nu erau persoane indreptatite.

Se va avea in vedere RIL nr. XI 2007.

" În aplicarea dispoziţiilor art. 8 şi art. 13 alin. (2) din Legea nr. 18/1991, republicată, stabilesc:

Beneficiază de repunerea în termenul de acceptare a succesiunii numai moştenitorii care nu au acceptat succesiunea în termenul prevăzut de art. 700 din Codul civil, iar nu şi cei care au renunţat la moştenire.

Obligatorie, potrivit art. 329 alin. 3 din Codul de procedură civilă."

2. cu certificatul de grefa va incerca suspendarea judecatii cu iesirea din indiviziune.

3. daca castiga actiune de const nul abs - atunci x va invoca in litigiul cu iesirea din indiviziune except lp cal proc active a reclamantilor.

Multumesc :)

Doar x a facut cerere pentru retrocedare, in temeiul Legii nr. 18/1991, sau si ceilalti mostenitori ai proprietarilor deposedati?
Certificatul de mostenitor in care se inscriu renuntatorii este anterior, sau ulterior emiterii titlului de proprietate? Din ce an este certif de mostenitor si din ce an este titlul?
Pe numele cui este emis titlul de proprietate? De multe ori, se emite pe numele proprietarului deposedat, chiar daca e mort de multa vreme, chiar si inante de 1991. Sau se intampla sa fie titlu comun, pe mai multi frati si sa va intereseze partea doar a unuia dintre ei.
- se pare ca atat x cat si celelalte persoane (fara ca x sa stie)

cm este anterior emiterii adeverintei de proprietate

titlul este pe numele tuturor persoanelor + x si nu pe numele autorului