avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... preschimbare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

preschimbare permis

B .ziua,sint cetatean al R. Moldova , de curind am primit cetateniea Romana.
Vreu sami schimb permisul de conducere.
-ce acte imi trebuesc
-unde trebue sa depun actele pentru preschimbare.
Va multumesc pentru raspuns
Cel mai recent răspuns: victor_visarion , utilizator 20:49, 1 Februarie 2011
Acte necesare:

PRESCHIMBAREA PERMISULUI DE CONDUCERE STRAIN CU DOCUMENT SIMILAR ROMANESC


1. cerere de preschimbare a permisului de conducere strain
2. permisul de conducere strain, valabil, in original si traducerea legalizata in limba romana a acestuia;
3. documentul de identitate al solicitantului in original si in copie, respectiv:
* pasaportul strain si cartea de rezidenta in Romania, in cazul cetatenilor straini;
* pasaportul, cartea de identitate provizorie, buletinul sau cartea de identitate in cazul catatenilor romani;
4. fisa detinatorului permisului de conducere, al carei model se stabileste de Directia regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor, completata prin dactilografiere, care sa aiba atasata in spatiul special destinat o fotografie color 3 x 4 cm/4 x 5 cm, de data recenta;
5. fisa medicala completata de o unitate de asistenta medicala ambulatorie de specialitate autorizata, incheiata cu concluzia „APT CONDUCATOR AUTO”, cu precizarea categoriei/categoriilor pentru care solicitantul este apt de a conduce autovehicule, precum si a eventualelor restrictii medicale ce vor fi mentionate in permisul de conducere preschimbat;
6. certificatul de cazier judiciar;
7. declaratia notariala pe propria raspundere a solicitantului, din care sa rezulte ca:
* permisul de conducere depus pentru preschimbare este autentic;
* titularul acestuia nu mai poseda un alt permis de conducere national romanesc ori strain sau un duplicat al acestuia;
* nu a declarat pierderea sau furtul acestuia la organele emitente sau la alte autoritati in vederea eliberarii unui nou document;
* precum si faptul ca nu i s-a suspendat sau anulat exercitarea dreptului de a conduce.
8. dovada achitarii taxei reprezentand contravaloarea permisului de conducere, in valoare de 68 RON, achitata la CEC sau BCR;

NOTA:
Persoanele care, din motive obiective, nu se pot prezenta personal la serviciile publice comunitare pot depune cererile prin mandatar, cu procura speciala, autentificata in tara de notarul public, iar in strainatate de misiunile diplomatice sau de oficiile consulare ale Romaniei.
Republica Moldova face parte dintre statele semnatare ale Convenţiei asupra circulaţiei rutiere, pentru care permisele de conducere naţionale emise de acestea pot fi preschimbate fără examinarea sau testarea persoanelor posesoare ale unor astfel de permise.
Actele se depun la DRPCIV in ªos. Pipera , Nr. 49, Bucureşti:
Program: Luni, Marţi, Miercuri, Joi, Vineri 8:00-20:00
Telefon: TelVerde 0800.806.806 / 021.212.86.36 / 021.311.13.13
interior 11784
Detalii suplimentare foarte utile gasiti si aici:
[ link extern ]
L.C.
Ultima modificare: Marți, 1 Februarie 2011
Laura Ciobeica, moderator
=D>=D>va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare de permis de conducere dantisstefan dantisstefan buna ziua!Am un prieten care a obtinut permis de conducere in italia si acum doreste sa isi schimbe permisul italian in permis romanesc.Ce acte ii trebuiesc. ... (vezi toată discuția)
Schimbarea permisului de conducere unguresc cu cel romanesc HenrietaSch HenrietaSch Buna ziua, Anul trecut mi-ai facut permisul de conducere in Ungaria, iar acuma mi-asi preschimba in cel romanesc. In momentul dat traiesc in afara Europei ... (vezi toată discuția)
Permis de conducere obtinut in afara chivu sorin chivu sorin buna ziua!as vrea sa stiu daca un permisul de conducere obtinut in Italia este valabil in Romania,si ce trebuie sa fac la reintoarcerea si restabilirea in ... (vezi toată discuția)