Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general eroare imobilizari
Discuție deschisă în Contabilitate în general

eroare imobilizari

1- am in balanta la 2134 suma 252.10 (s-a cumparat niste catina pt plantat)...suma aceasta este acolo din 2009...acum mi-am dat seama...
- la 214 am suma 2471.06 (formata din 1596.64 usa+rafturi, 230 un motofierastrau si 644.42 nush de unde ca pana sa preiau eu a fost o harababura)
intrebare: eu nu ar fi trebuit sa am la imobilizari si acestea 2? sau cel putin 214 ? ca sa calculez amortizarea?
Raspuns dupa capul meu:
se poate sa fac o stornare si sa trec motofierastraul in 303 si cealalta suma care cred ca este o casa de marcat, numai ca nu bate suma la fel... iar rafturile si usa raman acolo si le trec si la imobilizari si calculez amortizarea pana in prezent?

2- in 2010 am avut 2 aparate pe care le-am trecut la imobilizari, doar ca am facut prostia si am trecut la valoarea de intrare ..suma cu tot cu tva plus ca una e si gresita....graaaavvvvvvvv

cum pot rezolva problemele acestea?ma poate ajuta cineva???se poate face stornare?
La intrebarea 2 faceti stornare si incadrarea cu suma corecta in clasa 2,daca ati calculat amortizare refaceti si amortizarea.Puteti sa faceti la 31.12.2010.Daca sunt diferente mari aveti in vedere si la calculul imp.pe profit (am in vedere eventuale majorari).Depinde si cate luni au fost calculate eronat.
La intrebarea 1 nu am inteles exact ce doriti sa stiti.
daca sunteti amabila...ajutati-ma intai sa rezolv pct 2 si apoi voi reveni la pct 1

am avut o factura cu aparat+suport in val totala de 2400.01...fara tva era 2016,82....cand l-am trecut la imobilizari am pus suma 2100,01 pe 96 luni, durata ramasa la 31.12.2010 este 87
am facut 2131=401 cu 2016.82 cand am inregistrat factura (inregistrarea este buna, doar in registrul imobilizarilor am trecut gresit)factura este din martie...deci cu aprilie s-a calculat amortizarea, nu? amortizarea inregistrata pana acum este de 196,92 pt acea suma gresita...

eu ar trebui sa fac asa???:
2814=6811 cu 196.82 si apoi fac
6811=2814 cu 189

este corect?
georgianan, utilizator
Faceti 6811=2814 cu 196.82 in rosu (storno inreg.eronata)
si
6811=2814 cu 189 in negru (corectie inreg eronata)
nu prea inteleg cum e cu stornarea in rosu si in negru...dar asa voi face...acum....la pct 1...
in balanta la 2134 am suma 252, 10...s-au cumparat niste puieti de catina pt plantat....si i-am plantat...ce vroiam sa spun este ca nu cred ca fostul contabil a inregistrat bine...ce trebuie sa fac cu acea suma?eu m-am gandit ca daca l-a pus in 2134 tb sa calculeze si amortizarea...dar nu indeplineste conditiile unui mijloc fix...
Prima inregistrare o faceti cu minus iar cea de a doua cu plus.
Inteleg ca acei puieti de catina s-au plantat neavand nicio legatura cu obiectul de activitate al firmei.
Puteti sa faceti
2134=401
4426=401 cu minus
si
303=401
4426=401 cu plus
treceti in obiecte de inventar
dati si in consum
603=303