Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general achizitie soft - inregistrari contabile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

achizitie soft - inregistrari contabile

Buna ziua
Am achizitionat cu factura 5 calculatoare(1300lei pe buc) si 10 licente windows separat(800lei pe buc). Licentele nu sunt instalate pe calculatoare.
care sunt, va rog, inregistrarile contabile?
Este corect 303=401 pr calculatoare si 208=404 pt licente?
Calculatorele desi au val. mai mica sunt considerate Mijloace fixe -grupa de clasificar 3..2.00- Aparatura de birotica si se inregistreaza pe Ct.214 cu amortizarea lunara cf. grupe de clasificare adica 6811=2814.
Licentele se inregistreaza pe ct.205-Concesiuni,brevete,licente.. si la acestea se calc. amortizare lunara :6811=2805
adica"214=404
205=404
imi cer scuze..am vazut tirziu ca Valoarea calc. este mai mica de 1800 lei ...deci le inreg. pe Ob. inv. .da este corect 303=404 cu val calculatoareleo.si darea in folosinta 603=303.
daca totusi veti instala licente pe calculatoare , tineti cont de urmatoarele :
"De exemplu, software-ul pentru un utilaj computerizat care nu poate opera fără acel software specific se include în valoarea acelei imobilizări corporale. Același lucru este valabil și pentru sistemul de operare al unui computer. Atunci când software-ul nu este parte integrantă a hardware-ului respectiv, software-ul este tratat ca imobilizare necorporală. "
- pentru ca vor avea val >1800 lei , si deci vor fi mijloace fixe
~~~
pct 72 alin 4 omef 3055
Magda Staicu, Consultant fiscal