avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general achizitie soft - inregistrari contabile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

achizitie soft - inregistrari contabile

Buna ziua
Am achizitionat cu factura 5 calculatoare(1300lei pe buc) si 10 licente windows separat(800lei pe buc). Licentele nu sunt instalate pe calculatoare.
care sunt, va rog, inregistrarile contabile?
Este corect 303=401 pr calculatoare si 208=404 pt licente?
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 20:36, 16 Aprilie 2010
Calculatorele desi au val. mai mica sunt considerate Mijloace fixe -grupa de clasificar 3..2.00- Aparatura de birotica si se inregistreaza pe Ct.214 cu amortizarea lunara cf. grupe de clasificare adica 6811=2814.
Licentele se inregistreaza pe ct.205-Concesiuni,brevete,licente.. si la acestea se calc. amortizare lunara :6811=2805
adica"214=404
205=404
imi cer scuze..am vazut tirziu ca Valoarea calc. este mai mica de 1800 lei ...deci le inreg. pe Ob. inv. .da este corect 303=404 cu val calculatoareleo.si darea in folosinta 603=303.
daca totusi veti instala licente pe calculatoare , tineti cont de urmatoarele :
"De exemplu, software-ul pentru un utilaj computerizat care nu poate opera fără acel software specific se include în valoarea acelei imobilizări corporale. Același lucru este valabil și pentru sistemul de operare al unui computer. Atunci când software-ul nu este parte integrantă a hardware-ului respectiv, software-ul este tratat ca imobilizare necorporală. "
- pentru ca vor avea val >1800 lei , si deci vor fi mijloace fixe
~~~
pct 72 alin 4 omef 3055
Ultima modificare: Vineri, 16 Aprilie 2010
Magda Staicu, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amortizare licenta office gabi.b gabi.b Cum inregistrez in contabilitate achizitia unei licente Office in valoare de 746 lei + tva? Cum se calculeaza si se inregistreaza amortizarea, in ce conturi ... (vezi toată discuția)
Eroare imobilizari georgianan georgianan 1- am in balanta la 2134 suma 252.10 (s-a cumparat niste catina pt plantat)...suma aceasta este acolo din 2009...acum mi-am dat seama... - la 214 am suma ... (vezi toată discuția)
Inregistrare corecta factura mijloc fix + ob de inventar GBC GBC Buna ziua! Cum sa inregistrez corect in contabilitate o factura care pe care figureaza, un mijloc fix, un obiect de inventar, o taxa de suport, toate cu ... (vezi toată discuția)