Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare

Presupunem ca un tanar a savarsit o fapta de natura penala (prea putin conteaza de care), a primit o pedeapsa cu suspendare, si-a vazut de viata si s-a reabilitat.
Intre timp s-a inscris la drept. A terminat facultatea tot.
Acum: se poate ca pe viitor sa fie admis in barou/magistratura/notariat?

Va multumesc anticipat!
Este nedemn de a fi avocat:
a) cel condamnat definitiv prin hotarare judecatoreasca la pedeapsa cu inchisoare pentru savarsirea unei infractiuni intentionate, de natura sa aduca atingere prestigiului profesiei;
b) cel care a savarsit abuzuri prin care au fost incalcate drepturi si libertati fundamentale ale omului, stabilite prin hotarare judecatoreasca;
c) cel caruia i s-a aplicat pedeapsa interdictiei de a exercita profesia, pe durata stabilita prin hotarare judecatoreasca sau disciplinara;
d) falitul fraudulos, chiar reabilitat.
La magistratura nu puteti intra.
Chiar daca persoana este reabilitata ,in fisa sa operativa va figura fapta comisa,iar la admiterea in magistratura aceasta fisa este verificata.
Cu magistratura am inteles... Mi-au mai spus cativa avocati lucrul asta (putin nesiguri ce-i drept) si oricum asta mi se pare putin normal.
In schimb pe celelalte laturi am inteles ca dupa reabilitare nu ar trebui sa influenteze cu nimic. Am inteles ca la barou se cere cazierul.. dar oricum va fi curat.. deci in concluzie nu fac facultatea degeaba :D