Forum Discuţii juridice Executare silită prescriptia dreptului de a incepe executarea silita
Discuție deschisă în Executare silită

prescriptia dreptului de a incepe executarea silita

In anul 1995 instanta de contencios admite actiunea in anulare a unei autorizatii de constructii emisa de biroul urbanism, fara a avea consimtamantul unuia dintre coproprietarii indivizi ai terenului pe care s-a construit. Hotararea a ramas irevocabila, fiind constatata nulitatea absoluta a autorizatiei administrative. Fiind vorba de nulitatea absoluta a actului, ca studenta la drept, am invatat ca invocarea nulitatatii absolute a actului juridic este imprescriptibila.
Actul principal fiind hotararea judecatoreasca care a anulat autorizatia, actul secundar fiind cererea de punere in executare a hotararii, inseamna ca conform principiului accesorium sequitur principale, pot sa cer si dupa 16 ani executarea hotararii?
In atare conditii, pun intrebarea:

daca in anul 2011 solicit punerea in executare a hotararii din anul 1995 este sau nu este prescis dreptul de punere in executare a hotararii?
eu tot nu am inteles ce ati avea de executat.S-a dispus si ridicarea constructiei ? Eu daca as fi aparatorul paratei as invoca prescriptia, evident daca ati avea de solicitat ceva de la parata.
deci, sa fiu mai clara: in anul 1995 sa-a dispus anularea autorizatiei de c-tii fiind constatata nulitatea absoluta. Reclamata nu a mai efectuat alte acte impotriva celui care a construit nelegal. In anul 2010 a solicitat investirea cu titlu executoriu a hotararii data de contencios in anul 1995 prin care a anulat autorizatia de c-tii. Instanta a respins motivand prescriptia.
Eu insa consider ca nu se poate invoca prescriptia, intrucat D.167/58 prevede ca dreptul la actiuen se prescrie numai pentru actiunile privind un obiect patrimonial. Ori, autorizatia administrativa lovita de nulitate absoluta nu este un obiect patrimonial, in termenii D.167/58 si a dreptului civil cunoscut, si ca atare nu se poate prescrie dreptul de a solicita investirea acelei hot.jud a contenciosului, cu titlu executoriu... voi ce parere aveti? ...
Carpatina a scris:

deci, sa fiu mai clara: in anul 1995 sa-a dispus anularea autorizatiei de c-tii fiind constatata nulitatea absoluta. Reclamata nu a mai efectuat alte acte impotriva celui care a construit nelegal. In anul 2010 a solicitat investirea cu titlu executoriu a hotararii data de contencios in anul 1995 prin care a anulat autorizatia de c-tii. Instanta a respins motivand prescriptia.
Eu insa consider ca nu se poate invoca prescriptia, intrucat D.167/58 prevede ca dreptul la actiuen se prescrie numai pentru actiunile privind un obiect patrimonial. Ori, autorizatia administrativa lovita de nulitate absoluta nu este un obiect patrimonial, in termenii D.167/58 si a dreptului civil cunoscut, si ca atare nu se poate prescrie dreptul de a solicita investirea acelei hot.jud a contenciosului, cu titlu executoriu... voi ce parere aveti? ...

Autorizatia a fost emisa, probabil, pentru un an, cel mult, doi (nu ne-ati dat detalii).

In aceste conditii, daca instanta a apreciat ca autorizatia de construire este lovita de nulitate absoluta (lipsa acordului unui coproprietar), se presupune ca nu poate/putea produce efecte juridice, cu toate consecintele legale ce puteau/pot decurge din legea nr.50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor in constructii.

Presupunand ca nu ar fi fost lovita de nulitate absoluta, autorizatia nu ar fi fost valabila decat o anumita perioada de timp...dupa implinirea/trecerea acelei perioade, autorizatia nu ar mai fi fost valabila decat in anumite conditii, special prevazute de legea 50/1991(prelungirea acesteia-de exemplu).

Acum, sunt cam nelamurita...cum doreati dvs. sa "executati silit" -paratii, sa zicem, titlu ipotetic executoriu fiind o hotarare in care se constata nulitatea absoluta a unui inscris , fara ca sa existe sanctiuni-obligatia de a aduce imobilul la starea initiala sau incetarea lucrarilor etc. sau masuri subsidiare sanctionatorii (daune-de exemplu)? Nu mai amintesc faptul ca...autorizatia respectiva si-ar fi pierdut valabilitatea "prin efectul legii", sa zicem, in anul 1995! Oare ipotetica executare silita ulterioara, nu ar fi ramas fara obiect? Zic si eu...

Art.405 (1) C.proc.civ. Dreptul de a cere executarea silita se prescrie in termen de 3 ani, daca legea nu prevede altfel.....".

Apoi...argumentarea dv. nu-si gaseste aplicarea in speta, pentru ca vorbim despre anularea unui act administrativ-autorizatia de construire, referitor la un drept de "administrare/construire"...al proprietarului.

In speta dvs. ar trebui facuta distinctia intre dreptul material la actiune si dreptul de a cere executarea silita, pentru ca potrivit Decretului nr.167/1958 referitor la prescriptia extinctiva, dreptul de a cere executarea silita se infatiseaza ca un drept deosebit de dreptul la actiune.Potrivit aceluiasi act normativ, stingerea dreptului de a cere executarea silita este prevazuta independent de stingerea dreptului la actiune.(art.405 C.proc.civ. cred ca este edificator in acest sens).

In speta dvs. ar trebui facuta distinctia intre dreptul material la actiune si dreptul de a cere executarea silita,
Executarea silita reprezinta o forma a actiunii civile. Actiunea civila s-a incheiat cu o hotarare data de instanta de contencios prin care a constatat nulitatea absoluta a autorizatiei administrative si a dispus anularea actului. Asadar, urmeaza executarea silita. As dori raspuns la urmatoarele intrebari:
1. Cum se efectueaza in acest caz executarea silita?
2. Ce trebuie sa intreprind pentru a se anula autorizatia?
3. Trebuie sa solicit cumva invetsirea hotararii cu titlu executoriu sau nu mai trebuie?
4. in cazul ca hotararea trebuie investita cu titlu executoriu, atunci mai sunt in termen sau s-a prescris dreptul de a solicita aceasta investire? Hotararea s-a pronuntat in anul 1995 iar investirea se cere in anul 2011.
5. De cand incepe prescriptia dreptului de a incepe executarea silita? de la data pronuntarii irevocabile a hotararii sau de la data investirii acesteia cu titlu executoriu?

pentru ca potrivit Decretului nr.167/1958 referitor la prescriptia extinctiva, dreptul de a cere executarea silita se infatiseaza ca un drept deosebit de dreptul la actiune.Potrivit aceluiasi act normativ, stingerea dreptului de a cere executarea silita este prevazuta independent de stingerea dreptului la actiune.(art.405 C.proc.civ. cred ca este edificator in acest sens).

Dvs. singura ati spus ca a fost respinsa cererea privind investirea cu titlu executoriu a respectivei hotarari.:)
Restul intrebarilor nu mai au practic nici un sens.

Teoretic, ar trebui sa ne spuneti "situatia reala " sau-cum apreciati dvs., dupa caz, dispozitivul/solutia hotararii respective...pentru ca, nu inteleg cum doriti sa obligati-prin executare silita o parata/un parat sa faca sau sa nu faca, sa respecte sau sa nu respecte, o hotarare care si-a pierdut "puterea executorie", legal- in termenul de 3 ani de la data ramanerii definitive ori irevocabile a acesteia iar in fapt..zic eu, la data pierderii valabilitatii acelei autorizatii de construire.

Executarea silita pe care dvs. o doriti, imi pare a fi ramasa fara obiect de ceva ani de zile.

Dupa trecerea termenului de 3 ani de la data ramanerii definitive ori irevocabile a hotararii aceasta isi pierde "puterea executorie" (va ajuta sa intelegeti disp. art.376-377 C.proc.civ.).