Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupele I si II de munca - pensie majorata sau nu?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupele I si II de munca - pensie majorata sau nu?

Studiind noua lege a pensiilor, am constatat ca s-a mentinut prevederea conform careia pensia persoanelor incadrate in munca in gradul I si II se majoareaza (de fapt punctajul) cu 50, respectiv 25% cu referire la OUG 209/2008 (care s-a amanat a intra in vigoare in 2009) apoi 2011 si constat in art. 169 alin.6 ca aceasta prevedre va intra in vigoare la data de 01 ianuarie 2012.

Sunt nelamurita cu temeiul de drept ce ar trebui invocat in instanta, cu privire la faptul ca pensionarul meu doreste sa i se acorde acest spor si mai ales ca alte cunostinte au avut castig de cauza in anul 2010 mergand pe drepturile castigate, pensia drept de prorpietate si alte asemenea discutii.
Cititi ultima mea postare de aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
am lecturat tot linkul oferit de dvs, am gasit acolo raspunsul privitor la faptul ca art. 169 alin 1-5 se aplica incepand cu 01.01.2011.
mergand totusi mai departe, observ o inadvertenta intre alin.3 si alin.6 -

(3)De cresterea punctajelor anuale prevazuta la alin. (1) beneficiaza si persoanele ale caror drepturi de pensie s-au deschis în perioada 1 aprilie 2001-2 noiembrie 2008 inclusiv, numai în situatiile în care, potrivit legii, la determinarea punctajului mediu anual s-au utilizat stagiile complete de cotizare prevazute de legislatia în vigoare în perioada respectiva.

(6)Prevederile art. 100 lit. a), referitoare la majorarea punctajului pentru perioadele realizate în conditii deosebite de munca dupa data de 1 aprilie 2001, se aplica si persoanelor înscrise la pensie anterior intrarii în vigoare a prezentei legi.
______
Art. 100
Persoanele care au desfasurat activitati în locuri de munca încadrate în grupele I si a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, cele care au desfasurat activitati în locuri de munca încadrate în conditii deosebite, conditii speciale sau alte conditii de munca, potrivit legii, beneficiaza de majorarea punctajelor lunare realizate în perioadele respective, dupa cum urmeaza:
a)cu 25% pentru perioadele în care au desfasurat activitati în locuri încadrate în grupa a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau în locuri de munca încadrate în conditii deosebite, potrivit legii;

acuma, mie mi se pare ca e o dubla reglementare.

Pe de o parte, beneficiez de majorare si de intrarea in vigoare a art.169 alin 1-5, iar pe de alta parte, art. 169 alin 6 face trimitere la art.100 care reia art. 1 al art.169 cu inversarea textelor.
Art.100 face trimitere la cei care isi deschid dreptul la pensie pe legea 263/2010(este fostul art.78 indice 2 din legea 19/2000).Art.169 face trimitere la cei ce si-au deschis dreptul la pensie pana la 02/11/2008 inclusiv.Art.169(1-5)se aplica incepand cu 01/01/2011.Alin.6 se amana pana la 01/01/2012.Acesta este fostul art.165 indice 1 din legea 19/2000.
sunt mai lamurita acum, multumesc

pensiile sunt un domeniu f nou ptr mine, incerc sa le studiez, dar este vad un haos