Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tranzactie contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tranzactie contract de intretinere

Am urmatoarea speta:
Mama a facut cu bunica mea (mama tatalui meu) un antecontract de intretinere. Bunica a decedat iar fratele meu vitreg (frate doar dupa tata) a contestat antecontractul. In urma procesului instanta a hotarat obligarea mostenitorilor (eu si fratele meu vitreg) la incheierea unui act autentic, pentru cota parte mentionata in antecontract, cu mama mea iar in cazul in care refuzam, hotararea instantei tinand loc de act autentic pentru inscrierea in cf.
Am mers toti 3 la cf pt inscrierea hotararii dar de acolo ni s-a spus ca nu fac inscrierea pana nu prezentam chitanta cu plata impozitului pe tranzactie.
Aici am cateva intrebari:
- Este intr-adevar nevoie de plata impozitului pe tranzactie pentru a se face inscrierea in cf?
- Daca trebuie platit impozitul, cine il datoreaza? Plata cade in sarcina mamei mele (care ramane cu cota parte specificata in antecontract si atribuita de instanta) sau a mea si a fratelui meu?
- Mai este nevoie ca eu si fratele meu sa dezbatem succesiunea la notar?

Multumesc anticipat!
popd_ms, utilizator