avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 402 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie - MAN si MAI
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie - MAN si MAI

Pe data de 30 aprilie implinesc varsta de 44 ani. In perioada septembrie 1985 - august 2002 am activat in cadrul M.Ap.N. In anul 2002 am fost trecut in rezerva, in urma reorganizarii armatei, restructurarii de functii ( eu fiind capitan ), alte nevoi ale armatei, fara dreptde pensie avand 17 ani vechime. Pana in luna august 2003 am primit alocatie de sprijin in conformitate cu art. 32, pct. 1 din Fi 3 / 1999. In perioada iunie 2005 - august 2007 am fost incadrat la o firma de paza. Din august 2007 si pana in prezent activez in cadrul Politiei Locale din Pitesti. Intrebarea mea pentru dvs. este: La ce varsta voi putea beneficia de pensia militara?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 00:53, 2 Februarie 2011
Varsta standard de pensionare (adica varsta la care puteti solicita pensie pentru limita de varsta) este 58 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare este de 27 de ani si 6 luni iar stagiul minim de cotizare in specialitate este de 18 ani si 9 luni.

Conditia referitoare la realizarea stagiului minim de cotizare in specialitate este indeplinita (am avut in vedere perioada lucrata in cadrul MAN si cea lucrata in cadrul MAI). Ca sa puteti beneficia de pensie anticipata partiala la 53 de ani si 9 luni sau de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare, trebuie sa realizati stagiul complet de cotizare de 27 de ani si 6 luni. Ati lucrat, cumva, in grupe de munca sau in conditii deosebite sau speciale?
Ultima modificare: Miercuri, 2 Februarie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In ce conditii si la ce data imi pot depune dosarul de pensie? tudorelpopescu tudorelpopescu Buna ziua,d-le avocat, Am absolvit facultatea in anul 1985,si inainte am efectuat stagiul militar de 1an si 4 luni.Dupa absolvirea facultatii,m-am angajat in ... (vezi toată discuția)
Pensie Iunian Iunian Nascut 1952 9 ani grupa 1 9 ani grupa 2 noua ani fara grupa = 27 Facultate 5 ani Armata 9 luni Cind se iese la pensie ? (vezi toată discuția)
Pensionarea la cerere mircea15032007 mircea15032007 BUNA DIMINEATA , AM O PROBLEME SI AS DORI SA AM AJUTATI SAU SA MA INDRUMATI CE PASI TREBUIE SA FAC PENTRU A DEPUNE DOSARUL DE PENSIONARE LA VARSTA . PANA ... (vezi toată discuția)