Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... politie locala
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

politie locala

intrebare, intrebatoare. cine poate sa-mi spuna daca a ramas in vigoare prevederea legala potrivit careia un politist comunitar (viitor local) este prevazut la o mie de locuitori. vreau sa stiu daca pot sa fac organigrama cu cati politisti as vrea sau as avea nevoie. si daca paza la obiectivele primariei poate fi asigurata cu guarzi , pe acelasi stat de functii cu localii. va multumesc. sper ca am fost destul de explicit
Pai, din cate imi amintesc in conformitate cu prevederile OUG 63/2010 fiecare institutie publica avea obligatia obtinerii avizului ANFP in baza comunicarii adresei de la Prefectura in care se specfica inclusiv, nr. maxim de posturi stabilite( in functie de numarul de locuitori) pentru Politia comunitara. Ca prin aparitia Legii 155/2010- Politia locala si HGR 1332/2010 -Regulamentul-cadru actele normative se bat cap in cap cu OUG 63/2010 si OUG 34/2009 este o alta poveste. Marii nostrii conducatori elaboreaza acte normative dar nu gandesc daca acestea se pot pune in aplicare sau nu. Cum a zis Mircea Badea ? "Traim in Romania si asta ne ......."