avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare CIM in Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare CIM in Revisal

Buna ziua,

Cum modific/introduc suspendarea CIM pentru efectuarea concediului de crestere a copilului in Revisal?

La modificare contract nu ne da nici o optiune,doar "incetare",'reactivare"..etc..dar nu si suspendarea:(

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:59, 2 Februarie 2011
Buna ziua. Suspendarile nu se opereaza in REVISAL.

Multumesc!:">
operati cu incetare si unde scrieti nr. deciziei si data scrieti pentru ce este incetat contractul art din CM.La reactivare o sa procedati la fel


HOTÃRÂRE nr. 161 din 3 februarie 2006 privind întocmirea şi completarea registrului general de evidenta a salariaţilor
Prevede

(2) Registrul se completează în ordinea angajării şi cuprinde următoarele elemente:
a) elementele de identificare a tuturor salariaţilor: numele, prenumele, codul numeric personal (CNP);
b) data angajării;
c) funcţia/ocupaţia conform specificatiei Clasificarii Ocupatiilor din România (COR) sau altor acte normative;
d) tipul contractului individual de munca;
e) data şi temeiul încetării contractului individual de munca.
Iata aici un link cu Ghidul de completare a Revisal.

[ link extern ]

Nu as opta pentru incetarea contractului si apoi reactivarea lui, pentru ca incetarea CIM si suspendarea sunt doua concepte diferite.

Succes!

Alte discuții în legătură

Revisal mitrofan emilia mitrofan emilia Buna! Pentru un concediu medical de 8 zile se face suspendare CIM? Daca da cum se inregistreaza in revisal deoarece nu exista suspendare conform art. 50 b. ... (vezi toată discuția)
Carnet de munca ochio ochio Buna ziua am un salariat care pe data de 02.12.2010 i s-a suspendat contractul pt incapacitate temporara de munca, decizia am trecut-o in carnetul de munca. ... (vezi toată discuția)
Revisal angajator nou cristina_71 cristina_71 Buna ziua. As dori sa stiu daca in momentul angajarii unei persoane, se trec in revisal si datele de la fostul angajator: cim, acte aditionale cu modificari ... (vezi toată discuția)