avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CARNET DE MUNCA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CARNET DE MUNCA

Buna ziua
am un salariat care pe data de 02.12.2010 i s-a suspendat contractul pt incapacitate temporara de munca, decizia am trecut-o in carnetul de munca. pe data de 01.02.2011 inceteaza suspendarea si isi reia activitatea.
Intrebarea mea este unde mai trec eu incetarea ?, in carnetul de munca nu mai am voie sa scriu incepand cu 01.01.2011.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: cristina_b , utilizator 14:14, 3 Ianuarie 2011
Buna ziua. Operati doar in revisal incetarea daca este cu data de 01.01.2011.
va multumesc, dar in revisal nu am aceasta optiune de suspendare si de incetarea suspendarii, cum fac?
multumesc
Registrul general de evidenta a salaritilor cuprinde urmatoarele elemente (art.3 alin.2 din HG.161/2006 actualizat):
a) elementele de identificare a tuturor salariatilor (numele, prenumele, CNP);
b) data angajarii;
c) functia/ocupatia conform specificatiei COR sau altor acte normative;
d) tipul contractului individual de munca
e) data si temeiul incetarii contractului individual de munca.

Dupa cum se observa, suspendarea contractului individual de munca nu implica modificarea unuia dintre elementele de mai sus.
Ca atare, daca veti avea o suspendare, indiferent care ar fi aceea, HG.161/2006 nu obliga angajatorul sa o transmita, mai ales ca REVISAL-ul nu are rubrica prevazuta pentru asemena situatii.
Pastrati actul la dosarul de personal al salariatului.
Atentie, incepand cu data de 01.01.2011, HG 161/2006 nu a suferit modificari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transmitere revisal neon butterflies neon butterflies daca cererea de incetare a cim cu acordul partilor este facuta incepand cu data de 30.05.2011, in cat timp trebuie despus revisalul? (vezi toată discuția)
Stat de plata salariati si contracte de munca depuse in format electronic din 2011 consela consela am o intrebare: incepand cu ianuarie 2011 contractele de munca si statele de plata vor fi depuse in format electronic? sub ce forma pe email ,cd ,sau ... (vezi toată discuția)
Suspendare cim in revisal molly27 molly27 Buna ziua, Cum modific/introduc suspendarea CIM pentru efectuarea concediului de crestere a copilului in Revisal? La modificare contract nu ne da nici ... (vezi toată discuția)