Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Inventariere anuala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Inventariere anuala

Am o intreprindere individuala cu codul caen - 4791 pe care am infiintat-o in noiembrie 2010.Evidenta contabila e in partida simpla. In anul 2010 doar am achizitionat marfuri si nu am facut nici o vanzare. Daca eu folosesc doar Registru de incasari si plati cum inregistrez adaosul comercial? Pot tine stocul cu evidenta global valorica? Si cum dac inventarul ? cantitativ il fac dar marfurile la ce pret, cel de achizitie sau de vanzare?
Trebuie sa tineti:
Registru jurnal de incasari si plati
Registru inventar
Jurnale de vanzari si cumparari.
Gestiunea o tineti pe baza Raportului de gestiune zilnic. In acest registru se trec intrarile de marfuri la pret de vanzare cu amanuntul (pe baza de NIR) si vanzarile de marfuri (daca e cazul).
La 31.12.2010 trebuie sa faceti un inventar (cantitativ-valoric cu marfurile la pret de vanzare cu amanuntul) si sa completati toate documentele specifice inventarierii.
Stocul existent la 31.12.2010 va fi considerat cheltuiala aferenta anului 2011.