Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA, neplatitor de TVA, sistem real, completare D 200 ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA, neplatitor de TVA, sistem real, completare D 200 - help!

Buna ziua tuturor,

Solicit opiniile dvs. cu privire la urmatoarea situatie: am inceput activitatea ca PFA, traducator, de la 01.09.2010 ( cf. D 220 de la Finante) si acum trebuie sa completez D200 pt. venitul realizat anul trecut. Doar ca eu am avut incasari 0.
Problemele mele sunt legate tocmai de completarea acestei declaratii si sunt urmatoarele:
1. Daca eu nu sunt platitoare de TVA, valoarea cheltuielilor deductibile de trecut in D200 (infiintare PFA, stampila, registre, RUC) va fi cu sau fara TVA?
Am inteles ca toate acestea sunt cheltuieli deductibile, dar nu stiu daca pot deduce si TVA-ul... :-/
2. Contributiile sociale (sanatate si pensii) sunt tot cheltuieli deductibile? Daca da, valoare lor se trece tot la rubrica 2.1, impreuna cu celelalte cheltuieli deductibile? Sau la 2.4?
3. Daca mai am si alte cheltuieli (spre ex, Taxa locala de liniste care se colecteaza in Constanta) nedeductibile, acestea la ce rubrica vor fi trecute?
4. In aceasta declaratie trebuie trecute absolut toate cheltuielile, inclusiv impozitul pe venit platit deja la 15.12.2010 prin Decizia de impunere? Daca da, la care rubrica? :">

Imi pare rau daca intrebarile mele va par puerile (sau chiar mai rau de atat!), :"> am fost astazi sa ma interesez la Ag. Fiscala de care apartin, dar m-au trimis la un contabil #-o

Astept cu mult interes raspunsurile dumneavoastra,
Multumesc
aici
[ link extern ]
GHID FISCAL PENTRU persoanele fizice autorizate

pct.1
Chelt deductibile ce se inscriu in reg de incas si plati sunt cu tot cu TVA.
pct.2
Nu puteti deduce TVa deoarece nu sunteti inregistrat ca platitor de taxa cf art.153 din Lg 571/2003 rep.
pct.3
Contributiile la care faceti referinta sunt cele care le plati la CNAS pe baza deciziilor de impunere - la inceput pe baza estimativei urmand a se regulariza prin anuala si sunt cheltuieli deductibile si se inscriu la total cheltuieli ( rd 2.4 se refera la contributiile care se retin de catre platitorii de venituri altele decat cele comerciale - dr de prop intelect,comision , mandat vezi OG 82/2010) deci nu este cazul Dvs, precum si cele achitate ca si contributii la CNPAS lunare- tot chelt deductbile;
pct.4
Asa cum stiti , impozitul achitat , se inscrie in reg de incas si plati -este cheltuiala dar nu este chelt deductibila , deci nu se inscrie in totalul cheltuielilor ce le inscriseti in declaratia de venit;
sper ca am raspuns pe intelesul dvs , daca nu reveniti