Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporuri calculate gresit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporuri calculate gresit

Lucrez la o institutie publica.Contabilul nou spune ca a descoperit nereguli in calcularea sporurilor,in sensul ca sporurile nu au fost calculate raportat la salarul de baza ci s-a calculat spor peste spor.Putin mai matematic, ca sa fiu inteles:daca salarul de baza este de 1000 ron,sporul nr.1 este 10%,deci ajungem la 1100.Pana aici ok.Problema e ca sporul nr.2 a fost calculat din suma rezultata salar de baza=spor nr.1,in loc sa fie calculata din nou din salarul de baza.samd.Avem salariati care au 3-4 sporuri sau indemnizatii in functie de postul ocupat.Acum ne cheama la o intrunire,prin care -spune el-sa "ne sfatuim",cum sa facem si care ar fi varianta mai buna.....#-o....ce sa ma sfatuiesc.....mi se pare aberant sa fiu consultat din moment ce nu e vorba de munca mea....nici eu,nici colegii chemati n-avem habar de contabilitate sau de legi.Toata "intrunirea" asta mi se pare o sarada,facuta repede-repede,sa ne sapam noi groapa.
Am cateva intrebari.....ce pot eu ca si angajat sa hotarasc?Cred ca nimic,nu?Atunci de ce sunt chemat?De ce nu primesc instiintare in scris?Am inteles ca s-ar putea sa-mi scada salarul si sa mai si dau bani inapoi....ce pot face daca se intampla asta?Poate contabilitatea sa aiba mai multe solutii in problema asta,sau pur si simplu ar trebui sa aplice o lege in acest sens?E bine sau nu sa fiu prezent la intrunire?
Super tare!!!Traiasca natiunea romana.Nu pot sa cred ca vi se intampla asa ceva!Ideea este ca ar trebui sa vi se comunice in scris, oficial, ca s-a facut acea mostruoasa constatare.Daca s-a dat ceva ....se cheama plata nedatorata si trebuie restituita.Problema este alta, cine trebuie sa raspunda?Sa zicem ca veti fi obligati la restituire dar cel putin prejudiciul pe care vi l-au creat cum poate fi recuparat?dobanda, inflatie..etc..aveti serios nevoie de avocat, intrucat este inacceptabil.Iar cel care a facut greseala va trebui , din punctul meu de vedere, sa raspunda!sincer sunt socata de ce imi povestiti...

succes
av. Ileana Schwarz
Va multumesc pentru raspuns.Sincer si eu am crezut in primele 2 zile ca e o gluma sau e o neintelegere la mijloc.Am refuzat sa particip la sedinta,am cerut sa mi se comunice oficial in scris problema.Intre timp am aflat ca in orasul meu mai sunt cel putin doua unitati bugetare unde s-a reusit performanta asta contabila,si ca in majoritatea cazurilor dureaza de 8-10 ani...Halal contabilitate,inspectori,curtea de conturi cu controalele ei!!!!=D>La una din institutiile in cauza(tocmai Consiliul Judetean) s-a trecut la recuperarea banilor,angajatii au in medie 13000-16000 ron de restituit pe ultimii 3 aniX-(.....bine-nteles ca au si dat institutia in judecata.....Noi inca nu am primit nici o sesizare sau aviz,dar daca se va intampla vom proceda la fel....sper sa avem si sanse de castig.
Speta asta chiar ca e demna de cartea recordurilor.=D> =D>=D>
Oare Boc nu o sa se imbolnaveasca de inima rea cand o sa auda in ce mod au fost fentate "din greseala" taierile "reformei in administratie"?:P
"Pusca si cureaua luata, ce sporuri si stimulente aveati odata"...:worthy:

1. Evident ca trebuie sa vi se recalculeze drepturile salariale si sa vi se acorde corect de acum inainte.
2. Cat de recuperarea sumei incasate in mod necuvenit, daca institutia ar fi gresit si v-ar fi dat mai putin, vi s-ar fi parut normal sa o primiti inapoi?...:innocent:
3. Daca din cei 8 ani in care s-au acordat mai multi bani decat cuveniti, vor fi obligati de instanta sa returneze banii primiti necuvenit doar pe ultimii 3 ani+inflatia, per ansamblu respectivii cam ies in profit, nu-i asa?....#-o
4.In institutiile respective, nici macar un singur angajat "nu a avut curiozitatea" sa aplice sporurile la niste salarii care nu erau secrete (doar erau grile de salarizare anuale) si sa verifice sumele acordate?...
Chiar daca ar fi avut functii de conducere...,ce IQ trebuie sa aiba o persoana cu 3-4 sporuri (care s-au calculat si platit in felul descris de dvs.) incat sa nu isi dea seama ca e prea mare suma primita?...:O
Tanjiani a scris:

Speta asta chiar ca e demna de cartea recordurilor.=D> =D>=D>
Oare Boc nu o sa se imbolnaveasca de inima rea cand o sa auda in ce mod au fost fentate "din greseala" taierile "reformei in administratie"?:P
"Pusca si cureaua luata, ce sporuri si stimulente aveati odata"...:worthy:

1. Evident ca trebuie sa vi se recalculeze drepturile salariale si sa vi se acorde corect de acum inainte.
2. Cat de recuperarea sumei incasate in mod necuvenit, daca institutia ar fi gresit si v-ar fi dat mai putin, vi s-ar fi parut normal sa o primiti inapoi?...:innocent:
3. Daca din cei 8 ani in care s-au acordat mai multi bani decat cuveniti, vor fi obligati de instanta sa returneze banii primiti necuvenit doar pe ultimii 3 ani+inflatia, per ansamblu respectivii cam ies in profit, nu-i asa?....#-o
4.In institutiile respective, nici macar un singur angajat "nu a avut curiozitatea" sa aplice sporurile la niste salarii care nu erau secrete (doar erau grile de salarizare anuale) si sa verifice sumele acordate?...
Chiar daca ar fi avut functii de conducere...,ce IQ trebuie sa aiba o persoana cu 3-4 sporuri (care s-au calculat si platit in felul descris de dvs.) incat sa nu isi dea seama ca e prea mare suma primita?...:O

Din partea mea Boc poa'sa si dea coltu de inima rea.....nu cred ca acu 8 ani de cand se calculau gresit aceste venituri,s-au calculat asa pentru a "fenta"taierile din administratie in anul 2010.......nu cred ca putem vorbi de "curea lata" la niste salarii care cu aceste super-sporuri sunt intre 750-2100 de roni.Nu mi se par astronomice,mai ales ca majoritatea angajatilor din aceasta institutie sunt oameni cu studii universitare si post-universitare(si nu vorbesc de o institutie administrativa).
Si da...institutia a mai gresit salariile angajatilor,drept care s-a ales cu un proces,castigat de salariati prin sindicat.....plata acestor bani castigati in instanta angajatii ii vor primi la pastele cailor.....isi vor pune decizia instantei in rama.
Nu cred ca angajatii ar trebui sa verifice salariile si modul lor de calculare.Anual institutiile publice au parte de mai multe verificari ,inclusiv de la ITM si de la Curtea de Conturi+contabilii institutiei......nu cred ca un om de cultura-caci vorbim de o institutie de cultura-ar trebui sa fie in clar cum se calculeaza corect salariile.Pentru asta exista contabili,nu?......si nu cred ca aici e vorba de IQ......e pur si simplu meserie.....altfel am putea sa angajam tractoristu pe postul de secretar artistic....:(
Oricum in general in institutiile bugetare e un haos....trebuie sa fii pe faza sa ti se completeze cartea de munca la zi,sa fie completate corect,tu te duci sa-i atentionezi ca ai trecut de la un post la celalalt,ca ai trecut in alta treapta de vechime....noii angajati sunt deseori pusi sa semneze un contract necompletat("nu avem timp acum ,ti-l vom face"),fisa postului ti se inmaneaza dupa ani si ani-daca faci scandal ca o vrei "in sfarsit",la fel si regulamentul interior,contractele colective,individuale nu se respecta din inertie....asa ca asta ne-ar mai lipsi sa ne punem sa facem si contabilitate!!!!
Din ce imi spuneti aici inteleg ca un contabil nu are nici o responsabilitate .....si ca vi se pare normal ca un angajat cu salar de 1000 de roni sa scoata peste noapte din buzunar 10000 ca sa repare greseala altuia sau altora.
Prin "fentare", ma refeream la faptul ca in anul 2010 s-a facut reincadrarea intregului personal si o reimpartire a drepturilor salariale (sporuri in afara salariului de baza maxim 30% si suma compensatorie tranzitorie) prilej cu care trebuiau calculate si verificate din nou toate drepturile salariale fiind imposibil "teoretic" sa nu se constate erorile trecute...:O
Stiu ca drepturile castigate de salariati vor fi platite la pastele cailor, datorita "judecatorilor..:angry:" de la curtea constitutionala, care inteleg prin egalitate in fata legii faptul ca cetatenii pot fi executati silit pentru neplata la timp a obligatiilor, pe cand politicienii le pot amana pe urmatorii 3 ani, pana cand nu se vor mai afla la guvernare:hammer:
Nu stiu ce studii universitare si postuniversitare au respectivii angajati, dar banuiesc ca stiu sa adune si sa inmulteasca incat sa isi faca o verificare a cumparaturilor inscrise pe un bon la un magazin :(
Daca respectivul contabil a facut incadrarile si a acordat/calculat gresit drepturile salariale,poate fi sanctionat disciplinar, desi normal ar fi trebuit sa aveti un om care sa se ocupe de partea de personal/resurse umane, dar asa e la romani, ne pricepem la toate si ceea ce spuneti de cim si fisa postului intareste acest lucru :(...
".si ca vi se pare normal ca un angajat cu salar de 1000 de roni sa scoata peste noapte din buzunar 10000 ca sa repare greseala altuia sau altora."
Nu peste noapte, ci esalonat in maxim 3 ani...
Dar. dvs. vi se pare normal ca un individ sau o societate careia banca i-a virat in cont din greseala o suma de bani necuvenita, sa o poata pastra si sa refuze inapoierea acesteia doar pe considerentul ca el/ea nu a gresit cu nimic?....:(
In dreptul nostru exista imbogatirea fara justa cauza...