avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Facilitati angajator - angajare someri
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Facilitati angajator - angajare someri

Am infiintat o firma, cu un punct de lucru in alt judet. Acum, doresc sa angajez niste persoane ce momentan sunt angajate la societatea unui prieten, cu sediul in orasul in care am deschis punctul de lucru. Am inteles ca as putea beneficia de niste facilitati daca respectivele persoane ar fi date in somaj de firma la care sunt acum angajate, inainte de a le angaja eu. Este adevarat? Imi puteti da niste indrumari? Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: CLASOR CONSULT , Consilier juridic 17:37, 23 Februarie 2011
Buna ziua

Ordonanţă de Urgenţă nr. 13 din 23 februarie 2010 privind reglementarea unor măsuri în vederea stimulării creării de noi locuri de muncă şi diminuării şomajului în anul 2010
Angajatorii care, în anul 2010, pe locurile de muncă nou-create stabilesc, în condiţiile legii, raporturi de muncă cu persoane provenite din rândul şomerilor aflate în evidenţa agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncă cu minimum 3 luni anterioare datei stabilirii raporturilor de muncă potrivit OUG 13/2010 şi pe care le menţin în activitate pe o perioadă de cel puţin 12 luni beneficiază, pe o perioadă de 6 luni de la data încadrării, de scutire de la plata contribuţiilor de asigurări sociale pentru aceste persoane.
Ok. Dar eu vreau sa ii angajez imediat dupa ce acestia ies in somaj de la firma prietenului meu. In cazul acesta, pot beneficia de anumite facilitati? MUltumesc.
Daca nu va incadrati aici mai era o facilitate angajare someri peste 45 ani.
Deoarece ar fi mai multe de spus si aici nu este loc ar fi bine sa cititi Legea 76/2002 privind sistemul asigurãrilor pentru şomaj şi stimularea ocupãrii forţei de muncã, in special art.77-94.

lucian__ a scris:

Buna ziua

Ordonanţă de Urgenţă nr. 13 din 23 februarie 2010 privind reglementarea unor măsuri în vederea stimulării creării de noi locuri de muncă şi diminuării şomajului în anul 2010
Angajatorii care, în anul 2010, pe locurile de muncă nou-create stabilesc, în condiţiile legii, raporturi de muncă cu persoane provenite din rândul şomerilor aflate în evidenţa agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncă cu minimum 3 luni anterioare datei stabilirii raporturilor de muncă potrivit OUG 13/2010 şi pe care le menţin în activitate pe o perioadă de cel puţin 12 luni beneficiază, pe o perioadă de 6 luni de la data încadrării, de scutire de la plata contribuţiilor de asigurări sociale pentru aceste persoane.


Buna ziua,

Este cumva ceva ce nu interpretez eu bine din aceasta ordonanta? #-o
Ca stiu ca ea spune ca: ”Angajatorii care, în anul 2010.....” , ori noi suntem in 2011 ....


Cu stima,
Ionita Florin

Alte discuții în legătură

Stimularea angajatorilor in vederea angajarii somerilor edusa edusa daca e sa ma angajez si sunt inca in somaj de ce beneficiez sau firma angajatoare. multumesc (vezi toată discuția)
Oug nr. 13/23.02.2010 rodikp rodikp pentru o persoana care se angajeaza in 20.12.2010 angajatorul beneficiaza de prevederile OG.13/23.02.2010 pe periada de 6 luni,respectiv si in 2011 (vezi toată discuția)
Facilitati pentru somerii care se angajeaza bvr bvr Buna ziua! Imi puteti spune, va rog, care sunt facilitatile de care beneficiaza somerii care isi gasesc un loc de munca in perioada in care sunt in somaj. ... (vezi toată discuția)