avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 185 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... vinzarea imobilelor este act de comert conform Codului ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

vinzarea imobilelor este act de comert conform Codului Comercial?

Buna seara

In ultimul timp se discuta foarte mult pe tema activitatilor de vinzare a imobilelor, in special a constructiilor noi. Dupa cite am inteles eu conform codului comercial actele, care au ca obiect cladiri sau terenurii, nu sunt considerate acte de comert ele fiind esentialmente civile. Alineatul acesta dateaza probabil de la infiintarea codului comercial in 1887. In 2006 stiu, ca fostul presedinte al ANAF Bodu cerea modificarea codului comercial, pentru a putea impune persoanelor fizice TVA pentru constructii. Daca ceva nu s-a modificat intre timp in codul comercial in privinta asta se poate intelege, ca vinzarea de constructii noi de catre persoane fizice nu este o activitate comerciala (dupa codul comercial) ?
Multumesc anticipat
Vanzarea imobilelor este de regula civila atunci cand este facuta de o persoana fizica care vinde din patrimoniul sau imobile . In cazul in care aceasta activitate este facuta de o persoana fizica autorizata sau de o societate comerciala ce are ca obiect de activitate vanzarea de imobile atunci vanzarea capata un caracter comercial.
Va multumesc pentru raspuns, insa de cind este considerata, conform codului comercial ,vinzarea imobilelor de catre persoanele fizice un act comercial. Pe 10 August 2006 se afirma:
Seful Fiscului ,Bodu, vrea ca persoanele fizice care cumpara si vind case sa fie impozitate ca marii agenti economici.
Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) propune modificarea Codului comercial pentru declararea ca acte comerciale a vinzarilor si cumpararilor repetate de imobile de catre persoane fizice, a declarat ieri presedintele institutiei, Sebastian Bodu.
El a aratat ca in domeniul constructiilor exista un fenomen de evaziune de amploare, mai ales prin utilizarea persoanelor fizice ca intermediari.
"Seful ANAF, Sebastian Bodu, a solicitat in primavara Ministerului Justitiei sa modifice Codul comercial al Romaniei, lege ce a functionat si n-a fost schimbata inca de la sfirsitul secolului al XIX-lea, mai precis de 125 de ani. Motivul: Codul nu ii da voie sa ia TVA de la populatie pe tranzactiile cu locuinte.
Potrivit acestui Cod, tranzactia imobiliara efectuata de o persoana fizica este considerata civila, si nu comerciala, de aceea unele firme de constructii fac de ceva vreme activitate pe nume de persoane fizice pentru a scapa de plata TVA.
Deci dupa cite inteleg eu ar fi trebuit sa se schimbe mai intii codul comercial si apoi cel fiscal, pentru a cere TVA.
De aceea poate imi puteti spune cind si daca s-a modificat codul comercial, in punctul acesta. Cineva de la ANAF mi-a spus la telefon, ca inca din 2002 pesoanele fizice trebuia sa se inscrie ca platitori de TVA atunc cind construiau blocuri (de ex). Dar eu vad in asta o constradictie, caci daca ar fi fost in 2002 deja asa, nu ar mai fi discutat Bodu de schimbarea codului comercial, pentru introducerea TVA.
Va multumesc
diba a scris:

Va multumesc pentru raspuns, insa de cind este considerata, conform codului comercial ,vinzarea imobilelor de catre persoanele fizice un act comercial. Pe 10 August 2006 se afirma:
Seful Fiscului ,Bodu, vrea ca persoanele fizice care cumpara si vind case sa fie impozitate ca marii agenti economici.
Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) propune modificarea Codului comercial pentru declararea ca acte comerciale a vinzarilor si cumpararilor repetate de imobile de catre persoane fizice, a declarat ieri presedintele institutiei, Sebastian Bodu.
El a aratat ca in domeniul constructiilor exista un fenomen de evaziune de amploare, mai ales prin utilizarea persoanelor fizice ca intermediari.
"Seful ANAF, Sebastian Bodu, a solicitat in primavara Ministerului Justitiei sa modifice Codul comercial al Romaniei, lege ce a functionat si n-a fost schimbata inca de la sfirsitul secolului al XIX-lea, mai precis de 125 de ani. Motivul: Codul nu ii da voie sa ia TVA de la populatie pe tranzactiile cu locuinte.
Potrivit acestui Cod, tranzactia imobiliara efectuata de o persoana fizica este considerata civila, si nu comerciala, de aceea unele firme de constructii fac de ceva vreme activitate pe nume de persoane fizice pentru a scapa de plata TVA.
Deci dupa cite inteleg eu ar fi trebuit sa se schimbe mai intii codul comercial si apoi cel fiscal, pentru a cere TVA.
De aceea poate imi puteti spune cind si daca s-a modificat codul comercial, in punctul acesta. Cineva de la ANAF mi-a spus la telefon, ca inca din 2002 pesoanele fizice trebuia sa se inscrie ca platitori de TVA atunc cind construiau blocuri (de ex). Dar eu vad in asta o constradictie, caci daca ar fi fost in 2002 deja asa, nu ar mai fi discutat Bodu de schimbarea codului comercial, pentru introducerea TVA.
Va multumesc


Referitor la cele expuse de tine precizez ca nu a fost modificat Codul comercial.
Exista fapte de comert subiective, adica cele savarsite de comercianti si care au acest caracter in virtutea calitatii de comerciant, si fapte comerciale obiective, care au acest caracter chiar daca tituarul nu este comerciant, si a caror continuitate ii confera titularului calitatea de comerciant. Adica e una daca eu, PF, vand o masina, si e alta daca vand mai multe, in a doua situatie deja e clar ca devin comerciant. Abia dupa aceasta continuitate am obligatia, daca e cazul, sa ma autorizez ca PFA, ceea ce nu inseamna ca nu o pot face si inainte.

E foarte adevarat ca vanzarea de imobile nu e nici acum considerata fapta de comert in viziunea codului comercial, insa in anumite conditii este supusa TVA. Un fel de hibrid cum s-ar zice....
Andreea Lisievici a scris:

E foarte adevarat ca vanzarea de imobile nu e nici acum considerata fapta de comert in viziunea codului comercial, insa in anumite conditii este supusa TVA. Un fel de hibrid cum s-ar zice....


Oare legiuitorul nu s-a gandit la asta, sau trebuie adunati cat mai multi bani cu taxe si impozite. Unde se duc banii nostrii???

Alte discuții în legătură

Pf tva - vanzare imobil propriu alex.basica alex.basica Buna ziua! O PF inregistrata in scopuri de TVA pentru vanzarea de constructii noi ar dori sa vanda un imobil proprietate personala. In acest caz, vinde cu ... (vezi toată discuția)
Teren construibil sau neconstruibil deci platitor sau nu de tva ? sorin1977 sorin1977 am vandut mai multe terenuri si depasesc suma de 35000 de euro dar in momentul vanzarii terenurilor in contractul de vanzare cumparare scria teren arabil ... (vezi toată discuția)
Rezolutiune antecontract tudorioan tudorioan O persoana juridica , reprezentata legal de doi asociati, formuleaza o cerere de rezolutiune a unui antecontract de vanzare-cumparare impotriva a doua persoane ... (vezi toată discuția)