Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Am pierdut in recurs. Ce pot sa mai fac?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Am pierdut in recurs. Ce pot sa mai fac?

Informaţii detaliate despre dosar

Număr unic dosar: 10889/280/2009
Înregistrat în data de: 11.05.2010
Obiect dosar: anulare proces verbal de contravenţie
Materia juridică: Contencios administrativ şi fiscal
Stadiu procesual: Recurs
Părţi:
[EDITAT] : Intimat
GARDA FINANCIARA ARGES : Recurent
[EDITAT] : Martor
TERMENE DE JUDECATÃ:
Data Soluţie Detalii
06/10/2010 Admite recursul. Modifică sentinţa în sensul că respinge plângerea. Irevocabilă. Pronunţată în şedinţă publică.
ContSters20980, utilizator
Incercati o contestatie in anulare daca aveti strict motivele prev de art 317 si resp 318 c proc civ ;contestatia se depune la instanta a carui hot se atacadaca hot este def si irevocabila.
Nu prea mai aveti ce face.
Ati castigat la fond, garda a facut recurs si i s-a admis, in sensul ca ramane valabila amenda.
Nu vad ce ati mai putea face, probabil sa achitati amenda, dat fiind faptul ca decizia Tribunalului este irevocabila.
Exista si caile extraordinare de atac dar admisibilitatea lor este foarte stricta (vedeti 317, 318 si 322 cod procedura civila) ... nu stim nici ce va nemultumeste exact ...
Vad ca a fost si o indreptare eroare in acest dosar .... a fost la cererea dumneavoastra sau a recurentului?
Intr-o astfel de situatie,in functie si de aplicabilitatea textelor de lege aratate mai sus,aveti numai posibilitatea exercitarii cailor extraordinare de atac.
Dar si din punctul meu de vedere,sansele sunt extrem de mici.