Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Recurs impotriva hotararii pronuntate de judecatorie ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Recurs impotriva hotararii pronuntate de judecatorie (obiect: plangere contraventionala)

As dori sa pun urmatoarea intrebare ref. la recursul contra hotararii pronuntate la judecatorie in cazul unui PV de contraventie:
conform OG 2/2001 art 34 alin (2)
Hotararea judecatoreasca prin care s-a solutionat plangerea poate fi atacata cu recurs in termen de 15 zile de la comunicare, la sectia contencios administrativ a tribunalului.

conform Legii 554/2004 a contenciosului administrativ, art 10 alin (3)

Reclamantul se poate adresa instantei de la domiciliul sau sau celei de la domiciliul paratului.

Intrebarea mea este: cum pot introduce cererea de recurs la tribunalul unde imi am eu domiciliul, si nu la cel al paratului? In general cf Codului de proc civ cererea de atac (apel, recurs, dupa caz) se introduce la instanta care a dat hotararea atacata, si aceasta este obligata sa o inainteze instantei superioare. Insa, instanta de la judecatorie va inainta dosarul pt recurs la tribunalul in a carui raza se gaseste judecatoria (paratul fiind politia din orasul respectiv) si nu la tribunalul din zona unde locuiesc eu.
prin introducerea legii 'micii reforme' , procesul-verbal de contraventie nu se mai poate ataca cu recurs. ramane definitiv de la instanta de fond (judecatoria).

Domnule avocat, uitati ce scrie in art IX al Legii 202/2010 a micii reforme:

Alineatul (2) al articolului 34 din Ordonanta Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 410 din 25 iulie 2001, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 180/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(2) Daca prin lege nu se prevede altfel, hotararea judecatoreasca prin care s-a solutionat plangerea poate fi atacata cu recurs in termen de 15 zile de la comunicare, la sectia contencios administrativ a tribunalului. Motivarea recursului nu este obligatorie. Motivele de recurs pot fi sustinute si oral in fata instantei. Recursul suspenda executarea hotararii."

Asadar, nu rezulta ca nu se poate ataca cu recurs. Puteti cita o alta sursa, mai precis?

Legea 202 prevede expres in art.

Art. IX
Alineatul (2) al articolului 34 din Ordonanta Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 410 din 25 iulie 2001, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 180/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(2) Daca prin lege nu se prevede altfel, hotararea judecatoreasca prin care s-a solutionat plangerea poate fi atacata cu recurs in termen de 15 zile de la comunicare, la sectia contencios administrativ a tribunalului. Motivarea recursului nu este obligatorie. Motivele de recurs pot fi sustinute si oral in fata instantei. Recursul suspenda executarea hotararii."

Art. X. — Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 670 din 3 august 2006, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza.......
2. La articolul 118, dupa alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (3^1), cu urmatorul cuprins:
"(3^1) Hotararea judecatoreasca prin care judecatoria solutioneaza plangerea este definitiva si irevocabila."

3. La articolul 118, alineatul (4) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(4) In termen de 15 zile de la data pronuntarii hotararii judecatoresti prin care instanta a respins plangerea impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei, contravenientul este obligat sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta pentru a preda permisul de conducere."
Astfel, in cazul plangerilor contraventionala la OUG195/2002 hotararea este definitiva si irevocabila. La celelalte contraventii ramane calea recursului.

Nu este vorba de PV de circulatie, si deci nu cade sub OUG 195/2002.
Deci, intrebarea mea ramane: cum pot introduce recursul astfel incat sa ajunga la Tribunalul Bucuresti, unde-mi am eu domiciliul, si nu la cel din provincie, unde se gasesc Politia Comunitara si Judecatoria respective?

Pe de o parte legea spune ca recursul se introduce la instanta a carei hotarare se ataca. Pe de alta, fiind vorba de contencios administrativ, am dreptul sa aleg intre tribunalul de la domiciliul paratului si cel unde am eu domiciliul (sectia contencios). Daca pur si simplu introduc recursul la instanta respectiva, 100% "tovarasii" il trimit la tribunalul respectiv (unde isi au ei aranjamentele) si nu la Tribunalul Bucuresti.

Singura cale la care m-am gandit (si care nu stiu cat merit are, si nici daca exista precedente in sensul asta) este sa indic in clar in recurs ca, cf. cu legea contenciosului, solicit ca recursul sa fie judecat la Trib. Bucuresti.
luptator.cu.pana, utilizator
Este vorba despre Tribunalul competent sa judece recursul pentru hotararea pronuntata de instanta de fond competenta locului constatatrii cocontraventiei.