Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabulare constructie inainte 2000
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabulare constructie inainte 2000

In cazul unui imobil construit fara autorizatie inainte de anul 2000, in vederea intabularii conform noilor prevederi , in ceea ce priveste edificarea constructiei in registru agricol si evidentele fiscale, se poate declara constructia la aceasta data si plata impozitului retroactiv? In cazul in care se poate, impozitul se plateste integral sau pe o perioada ultimilor 5 ani, perioada in care intervine prescriptia sumelor neincasate?
Vezi aici :
www.avocatnet.ro/content/art...

Am gasit de curind si urmatorul text undeva:

Dupa ce a decis ca imobilele ridicate fara acte nu pot fi autorizate ulterior, guvernul modifica si Legea constructiilor pentru a le putea darama.
Zeci de mii de imobile s-au construit fie fara autorizatie, fie cu mai multe etaje decât prevedeau documentatiile eliberate de primarii. Iar, dupa cum recunosc chiar autoritatile locale, multe dintre ele "impodobesc" acum centrele sau zonele protejate ale marilor orase.
Toate ar putea fi însa demolate pâna la finele acestui an daca executivul va aproba un proiect de ordonanta de urgenta care modifica Legea constructiei, promovat de Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului (MDRT).
"In urmatoarea modificare pe care o vom face, si anume cea care vizeaza Legea 50, vom propune o singura varianta pentru cei care nu respecta legea si cons tru iesc fara sa tina cont de ea: demolarea", a explicat ministrul dezvoltarii, Elena Udrea.
Noile prevederi, în vigoare din martie. Si, dupa cum au dat asigurari surse guvernamentale, Legea constructiei va fi modificata pâna la începutul lunii martie. Intre timp însa, cei care au ridicat cladiri fara autorizatie nu-si mai pot "legaliza" constructiile. Asta pentru ca executivul a aprobat deja o ordonanta de urgenta prin care este modificata Legea urbanismului ...
Elena Perianu, Traducator autorizat