Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Scoaterea unui minor din tara insotit de mama, fara ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Scoaterea unui minor din tara insotit de mama, fara tata

Am o fetita de un an si o cresc singura. Copilul a fost recunoscut de tata la varsta de 3 luni printr-o declaratie notariala. Tatal nu este cetatean roman, este din Mauritius. Intrebarea mea este pot sa scot din tara fara a avea acordul scris al tatalui? Sau ce este necesar pentru a putea scoate copilul din tara?
Si a doua intrebare: cum pot sa ma stabilesc in alta tara cu copilul?
aveti nevoie de acordul tatalui.
Trebuie sa-l dati in judecata pe tata si sa solicittai instantei de la domiciliul minorului sa vi se incredinteze dvs. copilul .Dupa ce obtineti hotararea de incredintare nu veti mai avea nevoie de acordul tatalui pentru a va misca liber cu copilul peste granita.
Multumesc pentru raspuns! Sa inteleg ca ar trebui sa solicit instantei incredintarea copilului. Pentru asta imi trebuie un avocat?