avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 235 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... acte necesare inscriere in barou dupa admitere examen
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

acte necesare inscriere in barou dupa admitere examen

buna ziua,

ma poate lamuri cineva cu cateva aspecte referitoare la inscrierea ca avocat stagiar in tabloul avocatilor stagiari ai baroului bucuresti?

1. ce acte trebuie depuse?
eu stiu de:
- 4 ex. din contractul incheiat cu maestrul avocat
- decizia de primire in profesie in calitate de avocat stagiar
mai trebuie ceva?

2. care este remuneratia minima care ar putea fi trecuta pe un contract de colaborare?
salariul minim, adica 670 lei?
am auzit pareri ca ar trebui 670x2, da nu inteleg de ce.

3. in contractul de colaborare nu stiu ce se trec la:

Beneficiarul se obliga:
b)sa permita avocatului colaborator tratarea clientelei personale a acestuia in urmatoarele conditii:___________________________________ (se completeaza conform conventiei partilor);

si

Colaboratorul se obliga:
c)sa trateze clientela personala in urmatoarele conditii:_____________________ (se completeaza conform conventiei partilor);

va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters20980 , utilizator 10:14, 14 Februarie 2011
buna
pentru a te inscrie in barou ca avocat stagiar si implicit in Tabloul avocatilor stagiari, ai nevoie de urmatoarele:
a)un contract de formare profesionala initiala( in 3 ex) incheiat cu un avocat definitiv care indeplineste conditiile prevazute in Hotararea nr 8/21.10.2005-in speta sa aiba minim 6 ani vechime si un venit net realizat pe ultimul an de 5000 lei/luna)
b) sa achiti o taxa de inscriere in suma de ....(variaza de la barou la barou, din cate cunosc intre 2500-5000 lei)
dupa ce ai indeplinit aceste formalitati, sa astepti prima intrunire a Consiliului Baroului care va analiza cererea ta si va emite la final o Decizie.Pe baza acelei decizii, te prezinti la Barou cu 2 poze pentru legitimatie si cu o suma de bani sa iti cumperi imputerniciri si contracte(acum sunt tipizate la nivel de tara). pe urma, cu legitimatia,decizia si buletinul, te prezinti la adm financiara pentru a te inregistra fiscal.La final, cumperi chitantier si facturier pe baza actului emis de adm financiara.Ultima data te duci la un centru de stampile cu decizia sau legitimatia sui iti vei da comanda de stampila,conf Anexa nr XXI din statutul profesiei
2) remuneratia minima care se va trece in contractul de colaborare( asa iti indic sa inchei,nu unul de salarizare, sa poti avea drept la clientele proprie) este minumul pe economie pentru personal cu studii superioare( parca acum este 1200 lei).poti verifica usor pe google
3) la acest punct, vei trece exact ce ai stabilit cu avocatul tau indrumator.eventual scrie un mesaj privat sa iti expun o opinie
succes in activitate:)
gabriel z a scris:
remuneratia minima care se va trece in contractul de colaborare( asa iti indic sa inchei,nu unul de salarizare, sa poti avea drept la clientele proprie) este minumul pe economie pentru personal cu studii superioare( parca acum este 1200 lei).poti verifica usor pe google

670x2 este salariul minim pentru studii superioare, care se aplica exclusiv in relatiile salariat-angajator. Venitul minim pe economie este altceva. La barou nu se accepta contracte in care venitul sa fie mai mic de 800 RON (80 RON fiind contributia minima la CAA).

Iti recomand articolul asta www.avocatnet.ro/content/art...
Ultima modificare: Luni, 7 Februarie 2011
ContSters20980, utilizator
eu am scris in contract,doar ca beneficiarul trebuie sa retrocedeze lunar colaboratorului o cota din onorariile incasate,fara sa precizez cat si cum si a fost in regula.
la 070 trebuie sa bifam sa ne ia in evidenta :
Contributia pentru asigurari sociale de sanatate,de somaj,accidente de munca
sau nu este obligatoriu?
ai posibilitatea sa nu mai returnezi nimic..avocatului indrumator pentru clientela ta proprie. in fond, este munca ta. sa nu uiti ca avocatul indrumator trebuie sa iti remita tie oficiile:)

Alte discuții în legătură

Stagiatura , conditii maestru siempreska siempreska Unde gasesc conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca un avocat definitiv pentru a fi maestru? As vrea sa stiu ce cheltuieli si taxe are de platit pt a ... (vezi toată discuția)
Avocati stagiari ContSters156526 ContSters156526 Am creat acest topic la propunerea membrilor care au fost admisi ca stagiari. Sa vorbim despre ce inseamna sa fii stagiar, cum incepem, cum ne descurcam. :D (vezi toată discuția)
Stagiatura Oana90 Oana90 Dupa admiterea in barou se poate ca cei doi ani de stagiatura sa se faca la un cabinet de avocatura din strainatate? (vezi toată discuția)