Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... expertiza topografica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

expertiza topografica

Suntem 5 co indivizionari pe 3 terenuri agricole. Unul dintre co indivizionari ne-a chemat in judecata pentru iesire din indiviziune. Cele 3 titluri de proprietate fac obiectul a 2 procese ( nu stim de ce). Instanta a decis sa se faca expertiza topografica intrucat chiar cel care ne-a chemat in judecata ne-a impiedicat sa facem totul pe cale amiabila.
Va rog sa-mi spuneti:
1. In ce consta aceasta expertiza.
2. Trebuie mers la fata locului, trebuie facute masuratori?
3. Cum se procedeaza daca unele terenuri au schita parcelara, altele nu?
4. Cum se face impartirea ( pozitionarea) pe loturi pentru cele 5 parti?
5. Ce documente se intocmesc in urma expertizei?
6. Ce se intampla daca una dintre cele 5 parti nu se prezinta la chemarea expertului, dar a fost prezenta la termenele de judecata?

Cu multumiri
ce obiect au cele doua procese? ambele sunt pentru iesirea din indiviziune?? Daca da, trebuie sa se ceara instantei conexarea celor doua dosare.
cat priveste expertiza, va trebui sa verificati la dosarul cauzei in incheiere ce obiective a stabilit instanta pentru expertul care urmeaza sa efectueze acea expertiza topo.
Da, expertul se va deplasa la fata locului, va efectua masuratori ale celor trei terenuri si, acolo unde este deja o schita cadastrala, va compara masuratorile lui cu cele din schita precedenta. Expertul va efectua lucrarea dispusa de instanta chiar si in lipsa uneia dintre parti si va face mentiune despre acest fapt in raport.
1. expertul citeaza toate partile din proces prin scrisoare recomandata si arata ora si ziua in care se va deplasa pt. efectuarea expertizei.
este indicat sa depuneti obiective de expertiza !!!
2.da trebuie mers la fata locului pt. efectuarea masuratorilor
3.nu conteaza oricum expertul le va masura pe toate
4. in functie de titlurile de porprietate * de vecinatatile trecute acolo si nr. topo respectiv cadastrale
5 depinde ce solicitati D-voastra cat si celelalte part din proces in obiectivele de expertiza, expertul va raspunde la toate solicitarile depuse adica la toate obiectivele !!!,
va face schita si va propune variante de iesire din indiviziune daca s-a solicitat acest lucru
6 se face mentiune in raport ca a fost citat si nu s-a prezentat...adica nu se intampla nimic rau;)
sdianaviolina a scris:

ce obiect au cele doua procese? ambele sunt pentru iesirea din indiviziune?? Daca da, trebuie sa se ceara instantei conexarea celor doua dosare.
cat priveste expertiza, va trebui sa verificati la dosarul cauzei in incheiere ce obiective a stabilit instanta pentru expertul care urmeaza sa efectueze acea expertiza topo.
Da, expertul se va deplasa la fata locului, va efectua masuratori ale celor trei terenuri si, acolo unde este deja o schita cadastrala, va compara masuratorile lui cu cele din schita precedenta. Expertul va efectua lucrarea dispusa de instanta chiar si in lipsa uneia dintre parti si va face mentiune despre acest fapt in raport.

Cine cere conexarea celor 2 dosare?
Reclamantul are avocat, ceilalti nu avem
Noi cei chemati in judecata, putem cere conexarea? Cum se face acest lucru?
Unde trebuie depuse obiective de expertiza?
da puteti solicita conexarea celor 2 dosare dar potrivit art 164 Cod proc.civ trebuie sa aratati ca este identitate parti, cauza si obiect.
puneti cererea de chemare in judecata cu nr. de dosar ( inregistrare la instanta) la primul termen de judecata si aratati ca intre aceleasi parti mai exista un dosar avand acelasi obiect si ca solicitati conexarea celor doua dosare.

Obiectivele de expertiza se depun tot la instanta astfel:
-daca s-a numit deja expert in cauza formulati obiectiuni si le depuneti la registratura ca expertul sa poata lua cunostinta de ele, eventual un exemplar inregistrat la instanta ii inmanati cu ocazia expertizei,
- daca s-a solicitat doar lista de experti si nu a fost numit expert in cauza le puteti depune si la primul termen de judecata la care probabil vi se va numi si expertul,

Eu va sugerez sa va angajati totusi un avocat fiind toti parati va puteti angaja toti unul si acelasi avocat
Can sa nu deschid un topic nou, ma gandesc sa scriu aici:

Am nevoie (destuld e urgenta) de un expert topografic/imobiliar ptr. proces de restituire a unei suprafate mari de teren in imediata vecinatate Piatra Neamt (intra- si extra-vilan).

Caut un expert cat mai putin implicat, cat mai putin coruptibil (de incredere) intrucat am avut nenumarate experiente neplacute cu Primaria din Piatra Neamt (Ghe. Stefan actualul primar, are chiar dosar DNA)

Va multumesc anticipat pentru orice nume (preferabil din alt judet decat Neamt, am auzit ca in Cluj mafia terenurilor e mai putin dezvoltata ca in alte judete).
reveilquidam, utilizator