Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiune \"Avertisment\"
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiune "Avertisment"

Dupa 30 de ani de activitate, primesc o sanctiune cu..."Avertisment". Am refuzat sa o semnez de luare la cunostinta, s-a decis sa-mi fie trimisa prin posta. Ce se intampla mai departe daca, dimineata cand vine posta, eu sunt la servici si nu ridic recomandata (cu confirmare de primire) si nici la posta nu ma duc sa-mi ridic recomandata pe baza avizului pe care-l voi gasi in cutia postala? ...Multumesc!
Nu se intampla nimic ... scrisoarea se va intoarce la angajator, care poate sa o inmaneze cand sunteti la munca.
Angajatorul , in caz de contestare a deciziei respective, trebuie sa faca dovada ca v-a comunicat aceasta decizie.
Da, se intoarce la servici si angajatul refuza in continuare sa semneze de luare la cunostinta.
Care este pasul urmator? Ce i se mai poate intampla angajatului? Multumesc!
Angajatorul poate incheia un proces-verbal prin care constata refuzul salariatului de a primi decizia de sanctionare.
Salariatul nu poate pati nimic daca nu doreste s-o primeasca.