avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiune \"Avertisment\"
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiune "Avertisment"

Dupa 30 de ani de activitate, primesc o sanctiune cu..."Avertisment". Am refuzat sa o semnez de luare la cunostinta, s-a decis sa-mi fie trimisa prin posta. Ce se intampla mai departe daca, dimineata cand vine posta, eu sunt la servici si nu ridic recomandata (cu confirmare de primire) si nici la posta nu ma duc sa-mi ridic recomandata pe baza avizului pe care-l voi gasi in cutia postala? ...Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:52, 14 Februarie 2011
Nu se intampla nimic ... scrisoarea se va intoarce la angajator, care poate sa o inmaneze cand sunteti la munca.
Angajatorul , in caz de contestare a deciziei respective, trebuie sa faca dovada ca v-a comunicat aceasta decizie.
Da, se intoarce la servici si angajatul refuza in continuare sa semneze de luare la cunostinta.
Care este pasul urmator? Ce i se mai poate intampla angajatului? Multumesc!
Angajatorul poate incheia un proces-verbal prin care constata refuzul salariatului de a primi decizia de sanctionare.
Salariatul nu poate pati nimic daca nu doreste s-o primeasca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comunicare decizie desfacere contract munca voicualinacosmina voicualinacosmina Unui salariat i-a fost intocmita decizia de concediere disciplinara. In momentul in care s-a dorit comunicarea acestei decizii in timpul serviciului salariatul ... (vezi toată discuția)
Cum se poate comunica o decizie unui salariat, daca s-a intors plicul inapoi ? cristiannegru cristiannegru - angajatorul a trimis unui angajat o decizie prin posta - dupa 1 saptamana plicul s-a intors inapoi, la angajator, cu mentiunea: \\"Aviz.lipsa ... (vezi toată discuția)
Comunicarea deciziei de sancționare ,dacă este făcută prin ... sexu sexu comunicarea deciziei de sancționare ,dacă este făcută prin poștă ,iar angajatul nu ridică scrisoarea recomandată ,termenul de 30 de zile pt contestare ... (vezi toată discuția)