Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Plan de distributie
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Plan de distributie

Daca pe rolul instantei se afla o contestatie la tabelul definitiv de creante asupra careia nu s-a pronuntat instanta, este posibila distributia de catre lichidator sumelor existente in contul de lichidare ? temeiul va rog
Contestatia are ca obiect neincluderea in tabel a creditorilor salariati si al doilea petit priveste solicitarea expresa a distribuirii de sume din contul de lichidare pentru plata creantelor salariale.

Scuze am postat la o alta sectiune :">

Daca pe rolul instantei se afla o contestatie la tabelul definitiv de creante asupra careia nu s-a pronuntat instanta, este posibila distributia de catre lichidator sumelor existente in contul de lichidare ? temeiul va rog

DA
contestatia nu suspenda procedura art 8
Din câte ştiu eu nu există vreo prevedere în Legea insolvenţei care să împiedice lichidatorul să înregistreze la grefa tribunalului un plan de distribuire chiar şi în situaţia existenţei unei contestaţii la tabelul definitiv (presupun pe art. 75).
Cu toate acestea, conform art. 122 alin. (3) din Legea nr. 85/2006 privind procedura insolvenţei, „comitetul creditorilor sau orice creditor poate formula contestaţii la raport şi la plan, în termen de 15 zile de la afişare”. Dacă sunteţi în termenul prevăzut de textul de lege citat puteţi contesta planul de distribuire, iar în dosarul care se va forma şi va avea ca obiect soluţionarea contestaţiei dvs., puteţi solicita suspendarea acestuia până la soluţionarea contestaţiei la tabel.
Pierdut termen, contestatia va fi respinsa pe motiv ca e formulata tardiv.

Eu incerc sa gasesc o modalitate in care sa se anuleze aceste distributii succesive in lipsa afisarii unui tabel definitiv consolidat care sa cuprinda si creantele salariale.

lichidatorul nu a respectat termenul de 10 zile de afisare a tabelului definitiv de creante - conform dispozitiilor din sentinta de deschidere a falimentului.
MIXAM a scris:

Eu incerc sa gasesc o modalitate in care sa se anuleze aceste distributii succesive in lipsa afisarii unui tabel definitiv consolidat care sa cuprinda si creantele salariale.

Dacă este vorba de distribuiri succesive ar cam fi cazul ca la următoarea distribuire să vă exercitaţi dreptul prevăzut de art. 122 alin. (3)

MIXAM a scris:

lichidatorul nu a respectat termenul de 10 zile de afisare a tabelului definitiv de creante - conform dispozitiilor din sentinta de deschidere a falimentului.

Despre ce termen este vorba?
@amila

Deci urmatoarea distributie va fi eventual la vanzarea bunurilor iar acolo are prioritate creditorul in favoarea caruia e constituita garantia.
Suma din contul de lichidare nu era poprita, era singura sursa a soc falite soldul provenind din constituirea unei garantii pentru o licitatie.

In sentinta de deschidere a falimentului jud sindic a stabilit in sarcina lich judiciar ca in termen de 10 zile de la pronuntarea sentintei sa intocmeasca tabelul definitiv de creante.